www.bemowa.pl

:: A. Michnik bada stan wolności słowa w III RP
Wiadomość dodana przez: Maciej W-B (2012-08-28 21:33:53)

Potentat prasowy, uznawany za współtwórcę i stróża transkapitalizmu w Polsce, kolejny raz poddał demokrację w III RP real testowi. Po słynnym procesie, wytoczonym i "wygranym"  przez korporację Agora, wybitnemu pisarzowi Rymkiewiczowi,
w  którym unaoczniono opinii publicznej możliwość wykorzystania wymiaru sprawiedliwości jako cenzora prasy, Rafał Ziemkiewicz stał się kolejnym celem  polowań na niezależne elity. Rośnie obawa środowisk polskich co do stanu wolności słowa w kraju.  

Pozew jaki złozył A. Michnik, przeciwko literatowi za jego teksty na temat "michnikowszczyzny" jest bardzo ciekawym eksperyment socjotechnicznym. Z jednej strony wykazuje, że wolność słowa można w III RP ograniczyć za pomocą inkwizycji sądowniczej, z drugiej będzie problem, czy  skazywanych teraz i w przyszłości twórców, aresztować w wypadku gdy nie będą chcieli lub mogli uiścić grzywien zasądzonych przez organy ścigania.
Zainteresowanie jakie wzbudza pozew bojownika o wolność słowa w PRL-u przeciwko jednemu z twardszych  reprezentantów tegoż kierunku w RP wykroczy daleko poza środowiska lokalne.
Dużym zainteresowaniem odbije się na emigracji zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich i Stanach Zjednoczonych.
Jedną z refleksji jaka nasuwa się przy tego rodzaju posunięciach Adama Michnika jest:: czyż denerwujące pozwa "bredzenie" Rafała Ziemkiewicza o michnikowszczyźnie nie zyska potwierdzenia. 
No bo, jeśli Sąd nie oddali pozwu, to pojęcie wywiedzione z nazwiska pana Adama zostanie niejako udokumentowane pieniackim przewodem jaki po nim (nie oddaleniu) nastąpi. Jeśli zaś, Sąd oddali pozew,  to Ziemkiewicz opisał to - co, w opinii środowisk inteligenckich, nosi cechy idealnie pasujące do zastosowania rzeczownika odimiennego. 
Adam Michnik raczej nie wycofa  swoich skarg, więc pozostaje tylko współczuć przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości już i tak mocno skołowanym przez korporację Agora.     


adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=7950