www.bemowa.pl

:: ACTA - syndrom kontrrozwoju.
Wiadomość dodana przez: Internauta (2012-01-31 09:53:04)

Przyglądam się temu sporowi od samego początku i mimo że niby wszyscy znają ACTA nie mam pojęcia dlaczego wiąże się go tylko z Internetem. W mediach mówi się o ACTA jako o problemie Internetu, ale jeżeli przeczyta się ten dokument uważne to widać że internet to tylko mała część jakiej on dotyczy.
ACTA jest traktatem handlowym narzuconym przez USA, na warunkach USA.
Nacisk jest wręcz fizycznie odczuwalny.
Jak wiemy ACTA dotyczy przeciwdziałania rozpowszechniania podróbek nie tylko w Internecie, ale przede wszystkim w świecie realnym. ACTA będą miały zastosowanie wszędzie tam gdzie zostanie naruszenia zasada rzekomej oryginalności.

Narzuci to rozprowadzanie produktów opartych na konkretnych patentach.
Do czego zmierzam?
Otóż ACTA zakładają na sygnotariuszy stosowanie wyrobów, które są poparte patentami zarejestrowanymi w wielkich korporacjach zachodu (czytaj USA).
A dlaczego?
Bo nie mamy własnych, które mogłyby konkurować z tamtymi.
To od razu eliminuje konkurencje krajów rozwijających się takich jak Polska.
Nie będziemy mogli niczego wyprodukować bez kupna licencji od korporacji zachodnich. Inaczej, będziemy odpowiadać za podrabianie, czyli będziemy biedni ponieważ licencje są tak drogie że nie sprzedamy niczego taniej od nich. To będzie miało wpływ na wiele gałęzi przemysłu jak na przykład przemysł około-samochodowy. Nie znajdziemy tanich części zamiennych.
To samo dotyczy przemysłu IT. Nie mamy żadnych patentów z tej dziedziny. Nawet przemysł rolniczy ucierpi ponieważ licencje na żywność modyfikowaną genetycznie mają tylko amerykanie.
Jednym słowem spowolni to lub nawet zatrzyma wzrost gospodarczy.
Dlatego takie kraje jak Chiny Rosja czy Indie nie podpisały tego dokumentu. Tam gospodarka idzie do przodu i będzie szła. To oni będą konkurencją dla zachodu.
Jak ratyfikujemy ACTA stracimy również całkowitą kontrolę nad wydobyciem gazu łupkowego ponieważ licencje na technologie wydobycia mają tylko amerykanie. Czyli nie zrobimy nic bez amerykanów nawet jak się na nich obrazimy. Jak dotkniemy tych złóż bez nich to za to odpowiemy. Jeżeli nie podpiszemy ACTA to możemy dyktować jakieś warunki bo ponoć mamy jedne z największych złóż na świecie. Biorąc pod uwagę krzywą wzrostu zapotrzebowania na jakieś 300 do 400 lat.
ACTA jest dobre dla takich krajów jak USA ponieważ to oni mają wszystkie patenty, a takie kraje jak nasz doprowadzi do pozycji "wyrobników" dla zapewnienia ich dobrobytu.
Ratyfikowanie ACTA będzie jednym z największych przekrętów w dziejach polski.


adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=7255