www.bemowa.pl

:: Bemowskie Towarzystwo Fotograficzne - pasja i przyjaźń
Wiadomość dodana przez: Artur Grzeszczyk (2007-04-30 21:56:25)

Od ponad dwudziestu lat spotykają się na Bemowie miłośnicy fotografii – zawodowcy i amatorzy. Połączeni wspólną pasją osiągają coraz wyraźniejsze sukcesy.


Choć słychać o nich najczęściej przy okazji wystaw, swoje zamiłowanie do fotografii realizują na wiele sposobów. Organizują plenery, spotkania, warsztaty fotograficzne, promują i popularyzują fotografię wśród mieszkańców Bemowa.

Zaczęło się wszystko jeszcze w latach osiemdziesiątych – mówi prezes Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego Marian Rynkiewicz. Początkowo spotykaliśmy się w mieszkaniu prywatnym, kiedy przybyło sympatyków zaczęliśmy spotykać się w restauracji. Nie było to jednak najlepsze miejsce, ze względu na dzieci i młodzież. Kolejnym etapem był klub osiedlowy, aż w końcu, dzięki uprzejmości ks. Mieczysława Kucela, znaleźliśmy stały lokal w Ośrodku Wychowawczo-Profilaktycznym "Michael" przy ul. Ks. Br. Markiewicza na Bemowie. Podjęliśmy się remontu otrzymanych pomieszczeń, odmalowaliśmy ściany, dzięki czemu dziś mamy do dyspozycji pomieszczenie. Jako organizacja pozarządowa Towarzystwo zostało zarejestrowane w czerwcu 2002 roku. Obecnie BTF liczy już kilkudziesięciu członków, a na środowych spotkaniach coraz to pojawia się ktoś nowy.

Co BTF oferuje osobie „z ulicy”, chcącej dołączyć do grona bemowskich fotografików?
Jacek Kwaśneiwski, autor wystawy „Bemowo w Obiektywie”, odpowiada: Ja tak właśnie tutaj zaczynałem. Przyszedłem pół roku temu na spotkanie i zostałem. Poznałem tutaj przede wszystkim grono ludzi z którymi swobodnie mogę porozmawiać o mojej pasji, jaką jest fotografia.

Do BTF należą zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Nie ma znaczenia rodzaj uprawianej fotografii: analogowej / cyfrowej czy też kolorowej / czarno-białej. My po prostu staramy się robić coraz lepsze zdjęcia - twierdzą członkowie BTF. Zajmuję się fotografią profesjonalnie, pracując na Akademii Medycznej – mówi p. Anna Węgrowska – tutaj jednak mogę rozmawiać o zdjęciach jako o zamiłowaniu, a nie pracy.

BTF to grupa znajomych połączonych wspólnymi zainteresowaniami. Dowiadujemy się nawzajem od siebie różnych, zdawałoby się banalnych i oczywistych rzeczy – nie tylko technicznych, ale np. gdzie kupić najtańsze akcesoria lub przygotować tanie ale profesjonalne odbitki.

BTF promuje integrację społeczną i pokoleniową miłośników fotografii – do towarzystwa należą osoby w różnym wieku i o różnym poziomie wiedzy na temat fotografii. W toku rozmów, wspólnych plenerów i wystaw nawiązuje się więź owocująca wiedzą teoretyczną i praktyczną.
Gośćmi BTF było wielu uznanych fotografików: np.: Tomek Sikora, Jan Mościcki, Ewa Hartwig i inni.

Członkowie BTF są laureatami licznych nagród, w tym:
- I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich dla Mariana Rynkiewicza, prezesa BTF, w kategorii „Programy Multimedialne” za Diaporamę pt. „Miriam”;
- Wyróżnienie dla Bogusława Dąbrowskiego za zdjęcia w kalendarzu (Gazownia Warszawska 2007) na Międzynarodowym Festiwalu Kalendarzy VIDICAL.
- Liczne puchary i wyróżnienia dla członków BTF na lokalnych i ogólnopolskich konkursach fotograficznych.

BTF to towarzystwo o zasięgu, można powiedzieć międzynarodowym – jego członkowie i sympatycy mieszkają dziś np.: w Brukseli, Paryżu, Kijowie. Materiał poświęcony Bemowskiemu Towarzystwu Fotograficznemu ukazał się m.in. w prestiżowym magazynie „Digital Photographer”.

Towarzystwo prowadzi stałą współpracę z Ukrainą. Zdjęcia bemowskich fotografików były prezentowane m.in. podczas wystawy z okazji obchodów Roku Polskiego na Ukrainie (na zaproszenie ambasady polskiej, Instytutu Polskiego w Kijowie oraz Klubu Fotograficznego IKAR) oraz podczas wystawy zbiorowej w Muzeum Narodowym Literatury Ukraińskiej w Kijowie. Także ubiegłoroczny plener BTF-u na Ukrainie zaowocował wystawą „Spotkania z Ukrainą”.

Członkowie Towarzystwa organizują także nietypowe konkursy (temat miesiąca) i plenery – np. połączone ze spływem kajakowym oraz plenery historyczne – śladami Łemków lub Tatarów.

Członkowie BTF nie skąpią bezinteresownego wsparcia nie tylko sobie nawzajem, ale też organizacjom zewnętrznym. Poproszono nas o wykonanie folderu dla Ośrodka Terapii Dzieci Niepełnosprawnych w Helenowie, dokumentującego podopiecznych ośrodka (dzieci niepełnosprawne fizycznie i psychicznie. Zgodziliśmy się, oczywiście w porozumieniu z opiekunami dzieci. Jest to działalność niekomercyjna – mówi prezes Rynkiewicz.

W Urzędzie Dzielnicy Bemowo można było oglądać wiele wystaw członków BTF. Najnowsza z nich to wystawa Jacka Kwaśniewskiego, zatytułowana „Bemowo w obiektywie”. Organizacja wystawy okazała się dla p. Jacka nie lada wyzwaniem – przygotowuję coś w rodzaju książki, w której opiszę najczęstsze błędy popełniane przy organizacji wystaw, aby kolejne osoby mogły uczyć się na moich błędach – zapowiada żartobliwie.

Od połowy kwietnia prace bemowskich fotografików można oglądać podczas wystawy „Świątynie Kijowa” w Kaplicy Kościoła Katedralnego p.w. Marii Magdaleny w Warszawie (Cerkiew Prawosławna, Al. Solidarności 52), organizowanej we współpracy z Ambasadą Ukrainy. (Relację z wernisażu ilustrowaną zdjęciami redakcji IRB oraz członków BTF można przeczytać na naszej stronie).

Wszyscy zainteresowani działalnością Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego mogą wziąć udział w spotkaniach BTF (środy, godz. 18ta, ośrodek „Michael” przy ul. Ks. Br. Markiewicza 3), odwiedzić witrynę internetową BTF: http://www.btf.art.pl , oraz skontaktować się z Towarzystwem telefonicznie (0604250912).

Zobacz fotorelację z jednego ze spotkań
Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego:

adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=570