www.bemowa.pl

:: Kijowskie świątynie okiem fotografików z Bemowa
Wiadomość dodana przez: Dominika Zarzeczna, Artur Grzeszczyk (2007-04-17 23:15:11)

W Katedrze Prawosławnej p.w. św. Marii Magdaleny można podziwiać wystawę "Świątynie Kijowa", na którą złożyły się prace polskich i ukraińskich fotografików. Przedsięwzięciu patronują m.in. Ambasada Ukrainy oraz władze dzielnicy Bemowo. (nowe zdjęcia)


- Tytuł wystawy i czas jej otwarcia nie jest przypadkowy i związany jest z okresem szczególnym dla wszystkich chrześcijan – Świętem Zmartwychwstania Pańskiego, które po raz kolejny obchodzimy razem. – powiedział podczas uroczystego otwarcia wystawy ambasador Ukrainy w Polsce, Olexander Motsyk.

Na treść wystawy złożyły się prace artystów z Kijowa, Igora Rudeszko i Wiktora Kudina oraz członków Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego: Rafała Jarnickiego, Józefa Matysiaka, Mariana Rynkiewicza i ks. Mieczysława Kucela. Prace fotografików prezentują nie tylko piękne, zabytkowe fasady kijowskich świątyń, ale również przepełnione prawosławną duchowością wnętrza cerkwi.

– Miałem szczęście widzieć prezentowane na fotografiach świątynie podczas mojego pobytu w Kijowie. To prawda, że każdy, kto raz zobaczył to piękne miasto, pragnie odwiedzić je ponownie. – mówił Przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo Grzegorz Popielarz. Przewodniczący podkreślił wielką wagę przyjaźni i współpracy niepodległych narodów Polski i Ukrainy. Żartobliwie dodał, że szczególnym wyrazem owej współpracy są nasze wspólne starania o organizację piłkarskich mistrzostw Europy EURO 2012.

Otwarcie wystawy uświetnił występ Chóru Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.


Wystawę można oglądać codziennie prócz niedziel w godzinach od 11.00 do 15.00 od 18.04.2007 do 6.05.2007r. w kaplicy katedralnej.

(Foto 1-6: Dominika Zarzeczna, IRB)

(Foto 7-16: BTF)adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=564