www.bemowa.pl

:: Hanna Gronkiewicz-Waltz na Bemowie
Wiadomość dodana przez: Artur IRB (2006-11-07 20:50:08)

O błędach Lecha Kaczyńskiego, niekompetencji Kazimierza Marcinkiewicza, żądzy władzy PiS i planach rządzenia w Warszawie mówiła na spotkaniu wyborczym Hanna Gronkiewicz-Waltz.


Poniedziałek, godzina 19ta. Na korytarzu szkoły przy ul. Szadkowskiego czeka kilkanaście osób – w większości kandydatów PO w nadchodzących wyborach. Za chwilę ma rozpocząć się spotkanie kandydatki na prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z mieszkańcami Bemowa. Skromna frekwencja nie dziwi – mieszkańcy nie mieli wielkich szans dowiedzieć się o spotkaniu. Kiedy po 70 minutach oczekiwania rozpoczyna się spotkanie, na sali jest około 50 osób. Ponieważ większość publiczności stanowią kandydaci lub członkowie komisji wyborczych, wyjaśnienia okazują się zbędne – zebrani nie usłyszeli ani jednego słowa przeprosin za ponad godzinne opóźnienie.

Nie będę powtarzała programu, bo prezentację widzieliście na filmie – rozpoczęła spotkanie kandydatka. Faktycznie – przez kilka chwil w rogu prawie pustej sali działał telebim, ignorowany jednak przez znakomitą większość zebranych (przekonanych iż jest to próba sprzętu przed spotkaniem). Z programem samorządowym PO można się było jednak zapoznać dzięki kompleksowemu wydawnictwu dostępnemu na sali (zbiór zawierający program dla Warszawy, programy dla dzielnic, projekt Statutu Warszawy i kodeksu etycznego dla pracowników urzędów) oraz imponujących rozmiarów mapie planowanych inwestycji.

Pomimo niefortunnego startu, dalsza część spotkania przebiegła już sprawnie. Zebrani mieli okazję usłyszeć garść konkretów dotyczących szczegółów realizacji programu PO, gęsto przetykaną docinkami pod adresem kontrkandydatów i partii rządzącej, np.: „Marcinkiewicz się denerwuje, kiedy ja mówię że już Starzyński coś planował – on nie jest z Warszawy więc tego nie wie, warszawiacy takie rzeczy wiedzą”. „Lech Kaczyński nie wywiązał się z obietnic, nie zrealizował nawet kwestii bezpieczeństwa. W dalszym ciągu 40% mieszkańców nie czuje się bezpiecznie w Warszawie”. „Ja się dziwię, że Marcinkiewicz chwali się, że skoro był 9 miesięcy premierem to zna się na zarządzaniu. Ja byłam przez 9 lat prezesem NBP...”

Hanna Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała przede wszystkim poparcie dla decentralizacji („radni są odpowiedzialni i wiedzą co robią”), przywołując dawny ustrój Warszawy – związku gmin i podkreślając, że PO przygotowała szczegółowy program nie tylko dla Warszawy, ale także dla poszczególnych dzielnic.

W zakresie pozyskiwania środków finansowych jako najlepszą możliwość wskazała partnerstwo publiczno-prywatne: prywatny inwestor często lepiej pilnuje wydatków niż państwowy, finansowanie inwestycji tylko ze środków publicznych nie jest gwarantem uczciwości. Zdaniem kandydatki, do Warszawy należy przyciągnąć więcej mieszkańców, za którymi do miasta przyjdą inwestycje i w konsekwencji dochody. Warszawa ma obszar podobny do Paryża, ale ma dwa razy mniej mieszkańców – podkreśliła. Aby tak się stało konieczny jest rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz sektora usług. Aby miasto osiągało większe dochody z podatków powinno mieć więcej mieszkańców. Innym źródłem finansowania powinny być też obligacje przychodowe emitowane przez spółkę komunalną przez co nie obciążają budżetu.

Jako podstawową formę współpracy władz Stolicy z mieszkańcami Hanna Gronkiewicz-Waltz wskazała konsultacje społeczne zamiast „działania po cichu, metodą faktów dokonanych”, zwłaszcza tam, gdzie chodzi o ekologię. Podkreśliła jednak, że konsultacje muszą odbywać się na zasadzie kompromisu – władza nie powinna nic narzucać, ale mieszkańcy nie mogą wymuszać własnej wygody kosztem przeniesienia problemu gdzieś indziej. Przyznała, że w najbliższych latach należy spodziewać się w Warszawie uciążliwości – kiedy wygram wybory Warszawa będzie swoistym frontem budowlanym, bo trzeba nadrobić zaległości. Przez ostatnie cztery lata było za mało inwestycji, straciliśmy szansę na pieniądze z Unii. Pierwsze efekty powinny być widoczne za dwa lata, a z czasem Warszawa ma szansę stać się „stolicą Europy Środkowej”.

Po zakończeniu prezentacji Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiadała na pytania mieszkańców. Pytana o drugą linię warszawskiego metra potwierdziła chęć jak najszybszego rozpoczęcia inwestycji, dodając: nie należy oddawać drugiej linii po kawałku, tak żeby było co jakiś czas co przecinać – lepiej oddać od razu jak najwięcej. Podkreśliła też, że będzie dążyć do maksymalnego wykorzystania transportu szynowego w Warszawie – SKM, WKD, linii tramwajowych. Odpowiadając na pytanie o plany zmian w funkcjonowaniu Ratusza kandydatka przywołała plan decentralizacji na poziomie zatrudnienia: Lokalni urzędnicy powinni mieć prawo i odwagę podejmowania samodzielnych decyzji, zamiast czekania na wytyczne. Omawiając problem coraz częstszego opuszczania kraju przez młodych ludzi jako rozwiązanie wskazała plan, mający na celu zatrzymanie wzrostu cen mieszkań i stworzenie jak największej ilości miejsc pracy. PiS chciałby wszystkich zubożyć. Ja czuję gospodarkę, chcę rozkręcić system, żeby praca była. Praca we własnym kraju z własnym mieszkaniem daje większe szanse rozwoju niż wyjazd – argumentowała.

Niektóre z pytań okazały się nieco trudniejsze. Na zapytanie Przewodniczącego Rady Dzielnicy Bemowo o plany rewitalizacji miasta, zachowania dyscypliny budowlanej i powstrzymania coraz częstszych „dogęszczeń” osiedli poprzez dostawianie nie planowanych wcześniej budynków, kandydatka PO odpowiedziała wymijająco – trzeba to stopniowo rozluźniać, uspokajać, kwartał po kwartale. Ja nie miałabym nic przeciwko kolejnym wieżowcom na Placu Defilad. Spytana o program walki z agencjami towarzyskimi przyznała, że jest to problem trudny do rozwiązania i należałoby zapytać innych miast jak sobie poradziły. Bliżej się tym nie interesowałam, ale na pewno wystarczy pojechać do jakiejś bliźniaczej stolicy i sytuacja znajdzie rozwiązanie.

Na zakończenie powrócił problem tras ekspresowych, które wkrótce mają przeciąć Bemowo. Prowadzący spotkanie Jarosław Dąbrowski, wiceprzewodniczący PO na Bemowie skrytykował w pytaniu politykę deweloperów, sprzedających mieszkania w bliskim sąsiedztwie tras, głośno przy tej okazji krytykując poprzedni / właściwie jeszcze obecny zarząd dzielnicy, wydający na to pozwolenia. Rozwijając temat tras ekspresowych Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że nie zamierza utrudniać realizacji projektu tras, ale chce zapewnić wszelkie konieczne środki bezpieczeństwa dla mieszkańców. Pocieszę Państwa – Warszawa na szczęście nie ma dużo tranzytu, zaledwie 30%. W dodatku samochód który szybciej jedzie mniej smrodzi – zapewniała. Podczas jednej z debat Marcinkiewicz proponował jakąś autostradę koło Siedlec. Uświadomiłam mu, że taki projekt mieli kiedyś Rosjanie – zażartowała na zakończenie.

Szkoda, że poniedziałkowe spotkanie trwało niewiele ponad godzinę i było tak słabo rozreklamowane, przez co jedynie nieliczni mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z planami kandydatki na prezydenta Warszawy. Miejmy nadzieję, że środowa debata w Bemowskim Centrum Kultury przyciągnie więcej zainteresowanych i pomoże doprecyzować zdanie mieszkańców o kandydatach.adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=442