www.bemowa.pl

:: Bemowo wrasta w stolicę.
Wiadomość dodana przez: Maciej IRB (2006-10-03 13:22:56)

W dniu 15 września, w galerii Porczyńskich odbyła się uroczystość wręczenia piór prezydenta stolicy laureatom III edycji konkursu literackiego "Wędrówki po mojej Warszawie".Temat tegorocznego konkursu "Tu jest moje miejsce" otwierał możliwość artystycznego wyrażenia emocji związanych z oddziaływaniem na nas tego wyjątkowego miasta.

Motto, utwór „Sen o Warszawie” z dorobku Czesława Niemena, działało inspirująco nie tylko na wielopokoleniowych warszawiaków tzw. przedwojennych, ale także tych przybyłych w pierwszych latach po wojnie i tych nowoprzybyłych po demontażu PRL.


Zgłoszonych zostało prawie 350 utworów. Nagrodzone i wyróżnione opublikowano w okolicznościowym zeszycie, można też do nich dotrzeć na stronie oficjalnej warszawskiego Ratusza.

Na Gali wręczania piór prezydenta Warszawy laureatom konkursu organizatorzy wspomnieli, iż wiele prac nie nagrodzonych było niezwykle ciekawych, tak literacko, jak poznawczo.


IRB jest wdzięczna wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłanie swych utworów do redakcji i zgodę na ich sukcesywną publikację, co niniejszym ogłaszamy i zapraszamy czytelników do specjalnego działu Konkurs Literacki. Wśród ciekawych znajdziemy również prace mieszkańców Bemowa.

Prace z Konkursu Literackiego

(Foto: Eugeniusz Błachnio)


Miejskie impresje


przed tłumem i skwarem staromiejskich uliczek
skryliśmy się wewnątrz murów barbakanu
słońce kładło cienie na przeciwległej ścianie-
spadziste daszki i wieżyczki rzędem
przywiodły na myśl indyjską świątynię,
a surowość wnętrza, schodki, kurz i cisza
spotęgowały to wrażenie

wyszliśmy wreszcie, a miasto
pochłonęło nas jak morze pochłania krople wody
i nie było w tym śladu gwałtu
jakbyśmy turyści szukający osobliwości
powrócili do domu...

Elżbieta Wolska
adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=390