www.bemowa.pl

:: Osiedle przy forcie
Wiadomość dodana przez: Dominika Zarzeczna (2006-09-13 22:12:48)

Firma MakDom rozpoczęła budowę osiedla Fort Chrzanów. Niestety, inwestor w dalszym ciągu zwleka z uporządkowaniem i zagospodarowaniem zabytkowego fortu.


MakDom obiecuje oddanie do użytku pierwszych mieszkań już pod koniec 2007r. W ofercie reklamowej deweloper kusi przyszłych nabywców korzystną lokalizacją osiedla w miejscu zacisznym, a jednocześnie posiadającym dobry dostęp do komunikacji miejskiej. Na stronie internetowej firmy MakDom czytamy: “Zespół mieszkaniowy Fort Chrzanów to ogrodzony i strzeżony kompleks pięciu budynków w niskiej, kameralnej, otoczonej zielenią zabudowie. W każdym z budynków znajdują się mieszkania od 36 do 116m2.” Inwestor reklamuje także centrum kulturalno-rekreacyjne, które ma powstać obok budynków mieszkalnych. Na razie osiedle istnieje jedynie wirtualnie w postaci planu. Obok przebiega plan drugiej linii metra oraz plan trasy ekspresowej S8.

Firma MakDom miała rozpocząć inwestycję na terenie fortu Chrzanów już w 2001 roku. Wówczas plany właściciela pokrzyżowały problemy z odprowadzeniem ścieków z działki – nie było kolektora, do którego można byłoby się podłączyć. W marcu br firma uzyskała pozwolenie na budowę pierwszych 217 mieszkań. Jednak większość lokali została zarezerwowana na długo przedtem.

Osiedle jest tylko jednym z elementów ambitnego projektu opracowanego dla inwestora przez firmę Szaroszyk&Rycerski Architekci. Projekt zakłada również odrestaurowanie zabytkowego, XIX-wiecznego fortu, na obrzeżach którego ma powstać osiedle. Część zabudowań fortecznych miałaby zostać wyburzona i zastąpiona nowoczesną architekturą o podobnym kształcie. Druga część miałaby zostać zaadaptowana do potrzeb centrum kulturalno-rozrywkowego. Inwestor planuje także wybudowanie nowoczesnego hotelu z podziemnymi parkingami.

MakDom zobowiązał się w umowie z władzami gminy Bemowo z 2000r, że zabezpieczy obszar fortu i odrestauruje zabudowania, jednak przez pięć lat swojego gospodarowania nawet nie ogrodził działki. Klapą zakończyły się plany oddania fortu w opiekę Fundacji Historii i Sztuce. Obecnie na teren fortu może wejść każdy. Kręcą się tam podejrzane osoby, w zabudowaniach odbywają się libacje alkoholowe. Dewastacja zabytkowych obiektów postępuje.

Koncepcja zabudowy fortu budzi sprzeciw Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.-Mam nadzieję, że inwestor nigdy tego projektu nie zrealizuje – mówił jeszcze w lipcu Stefan Fuglewicz, prezes warszawskiego oddziału TPF. - Forty Twierdzy Warszawa należy traktować jako naturalną rezerwę zieleni i miejsc rekreacyjnych dla mieszkańców. Zagospodarowanie Fortu Chrzanów powinno pójść w tym kierunku, którego przykładem jest Fort Bema. Obecny projekt zakłada zniszczenie zabytkowych okopów z czasów I wojny światowej. Dodatkowo pomija zagospodarowanie zabytkowej lodowni, znajdującej się na zapleczu fortu.

Inwestor najwyraźniej spieszy się z budową osiedla, aby oddać do użytku mieszkania w obiecanym terminie, a zagospodarowanie fortu znowu odkłada na bliżej nieokreśloną przyszłość.

adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=380