www.bemowa.pl

:: Łosiowe Błota - rycerze czy prokurator?
Wiadomość dodana przez: Dominika Zarzeczna (2006-07-18 20:45:45)

Warszawska Fundacja Miłośników Historii ma w planach zrekonstruowanie XV-wiecznego grodu na obszarze byłej bazy wojskowej pomiędzy dwoma rezerwatami Łosiowe Błota. Zamiary pasjonatów historii może jednak pokrzyżować prokurator, który bada sprawę sprzedaży tego terenu.


Na początku 2006 roku właściciele działki, bracia Marian i Stanisław Okręgliccy (Sawa Developement), przekazali fundacji w użytkowanie na czas nieokreślony około 2ha wycinek działki z bunkrami. Było to jak do tej pory największe wsparcie z zewnątrz udzielone tej działającej o półtora roku fundacji. Miłośnicy historii ucieszyli się na wieść o tym, że będą mieli własny kawałek ziemi.

- Rozbiórka żelbetonowych bunkrów byłaby ciężka i kosztowna – mówi prezes fundacji, Ryszard Radyn. – Możemy jednak zamaskować stanowisko rakietowe i wykorzystać je jako wzgórze, na którym zrekonstruujemy gród. Wkopiemy także fosę w oparciu o rzeczkę przepływającą przez teren bazy – planuje Radyn.

Walczymy z ekoszantażystami z Babic, którzy utrzymują, że tam będą chodzić łosie – mówi prezes. Młodzież związana z fundacją na razie robi sobie na tym terenie pikniki oraz próby walk i tańca z ogniem. Liczne kradzieże i dewastacje ogrodzenia uniemożliwiają ustawienie stałego obozowiska.

Prezes fundacji z niecierpliwością czeka na uzyskanie przez braci Okręglickich pozwolenia na budowę.

- Sawa Developement zamierza wybudować na terenie byłej bazy centrum hotelarsko - gastronomiczne, w tym ekskluzywny hotel – zamek, którego architektura będzie miała kontynuację w postaci naszego grodu – opowiada Radyn.

Pozwolenie na budowę jest uzależnione od zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego dla gminy Stare Babice. Podczas sesji 23 maja 2006 Rada gminy uchwaliła studium, które podtrzymuje status terenów leśnych dla obszaru byłej bazy. Wójt Krzysztof Turek odrzucił uwagi zgłaszane przez Mariana Okręglickiego uzasadniając, że działka jest położona na obszarze otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego i w związku z tym nie może tam być żadnej działalności budowlanej. Obecnie studium czeka na opinię Wojewody Mazowieckiego.

Zapis w studium jest przedmiotem ostrego sporu pomiędzy władzami gminy i ekologami, a firmą braci Okręglickich. Babiccy samorządowcy chcą, aby obszar ten został zalesiony i stanowił naturalną kontynuację otaczających go rezerwatów. Okręglicki jednak nie po to kupilł tę dwudziestohektarową działkę, żeby przywracać ją naturze, lecz na cele komercyjne. Teraz próbuje przeforsować zmianę w studium, składając zastrzeżenia do Wojewody. Szuka sojuszników dla poparcia swoich planów. Jedną z organizacji, które zgodziły się współpracować z deweloperem jest właśnie Warszawska Fundacja Miłośników Historii. Fundacja może stać się "listkiem figowym" służącym do przykrycia wstydliwej sprawy Łosiowych Błot.

Tymczasem sprawą nabycia terenu byłej bazy wojskowej przez braci Okręglickich od spółki Ramwar zainteresowała się prokuratura. Po tekście w „Rzeczpospolitej” 27 kwietnia 2006r starosta powiatowy zawiadomił Komendę Powiatową Policji w Starych Babicach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy zbyciu tego terenu za zaledwie 960 tys.zł. Jak informuje oficer prasowy babickiej komendy, 8 czerwca sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie celem zapoznania się z materiałem i ewentualnego podjęcia śledztwa.adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=360