www.bemowa.pl

:: Rycerze z Bemowa
Wiadomość dodana przez: Dominika Zarzeczna (2006-06-29 17:28:05)

Około 40-osobowa grupa młodzieży skupionej wokół działającej na Bemowie Warszawskiej Fundacji Miłośników Historii intensywnie przygotowuje się do swojego pierwszego występu w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem (15 lipca).


„Zajmujemy się rekonstrukcją wieku XV. – mówi prezes fundacji, pan Ryszard RadynPod Grunwaldem będziemy prawdopodobnie najliczniejszą grupą z Polski.”

Pierwsza rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem miała miejsce 12 lat temu. Według informacji pana prezesa Radyna wzięło w niej udział wówczas zaledwie 7 rycerzy. Obecnie jest to największe cykliczne wydarzenie tego typu w Polsce – w ubiegłym roku do boju wyszło 2000 osób. W tym roku impreza wraz z turniejami i pokazami towarzyszącymi potrwa tydzień.

Członkowie bemowskiego bractwa są stałymi uczestnikami turniei rycerskich w kraju i za granicą. Organizują także liczne występy i pokazy walki, scenek historycznych oraz tańca z ogniem. Zimą tego roku można było podziwiać ich umiejętności m.in. w klubie studenckim „Karuzela” na os. Przyjaźń. Wzięli też udział w zdjęciach do reklamy piwa „Lech”, która obecnie emitowana jest w kinach.

W najbliższych planach Fundacji, prócz bitwy pod Grunwaldem jest udział i współorganizacja turnieju rycerskiego na zamku w Pułtusku 3 lipca 2006r. Nasi rycerze mają tam również zorganizować ucztę sarmacką dla VIP-ów. Sztandarowym przedstawieniem bemowskich rycerzy jest satyryczna scenka „Kupiec” obrazująca przygodę sprytnego kupca Kluski, który popadł w konflikt z XV-wiecznym, a jakże podobnym do współczesnego prawem...

W sprawach wyposażenia rycerskiego i strojów fundacja współpracuje stale z kilkoma warsztatami rzemieślniczymi, m.in. z warsztatem kowalskim „Karabela” działającym przy lotnisku na Bemowie, a także warsztatem płatnerskim Saszy w pobliskim Latchorzewie. Okazuje się, że rzemiosło historyczne może być dziś dochodowym zajęciem – kompletne wyposażenie rycerza kosztuje około 20.000zł. Obecnie oba warsztaty pełną parą przygotowują zbroje i broń do bitwy pod Grunwaldem.

Na razie fundacja w większej części finansuje się sama z dochodów za pokazy, reklamy i organizację imprez takich jak ta w Pułtusku. Największym wsparciem z zewnątrz było do tej pory przekazanie fundacji w użytkowanie na czas nieokreślony ok. 2ha terenu na obszarze byłej bazy wojskowej pomiędzy rezerwatami Łosiowe Błota przez właściciela, Mariana Okręglickiego (Sawa Developement).

Prezes fundacji, pan Ryszard Radyn ma nadzieję na jak najszybsze uzyskanie przez właściciela terenu pozwolenia na budowę kompleksu hotelowo- gastronomicznego przez firmę Sawa Developement. Będzie to uzależnione m.in od decyzji władz gminy Stare Babice.

„Chcemy zamaskować bunkier i wykorzystać go jako górkę, na której zbudujemy rekonstrukcję XV-wiecznego grodu otoczonego fosą” – tak prezes Radyn przedstawia plany związane z zagospodarowaniem terenu. Przy budowie fosy planuje wykorzystać niewielki strumyk przepływający przez teren bazy. Na razie młodzi ludzie robią sobie na terenie bazy pikniki i próby tańca z ogniem. Założenie stałego obozowiska uniemożliwiają częste kradzieże sprzętu dokonywane przez osoby systematycznie niszczące ogrodzenie bazy.

Warszawska Fundacja Miłośników Historii działa od 2004 roku. Na stałe jest z nią związanych około 35 osób. Siedziba fundacji mieści się przy ulicy Konarskiego 4a pok. 19 (obok Urzędu Dzielnicy Bemowo). Zdjęcia młodych miłośników historii zamieściliśmy
w naszej galerii.adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=352