www.bemowa.pl

:: Raport Bonickiego: Narasta rasizm w UE
Wiadomość dodana przez: Marcin Bonicki (2006-06-16 20:08:11)

Pierwszy tydzień obserwacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej rozgrywanych w Niemczech prowadzi do smutnej konstatacji, że w krajach stanowiących o obliczu Unii Europejskiej narastają postawy rasistowskie.


Właśnie trwa mecz Holandia-Wybrzeże Kości Słoniowej. W pierwszej jedenastce Holandii nie uświadczymy już zawodników pochodzenie nie-europejskiego. Minęły czasy, gdy mogliśmy podziwiać Gullita, Rajkarda, Kluiverta, Davidsa, Seedorfa czy również Aarona Wintera.

Podobnie nieciekawie rysuje się sytucja w przypadku Włoch, Hiszpanii, Szwecji czy Niemiec. W tym ostanim przypadku należy co prawda odnotować obecność w drugiej połowie meczu z Polską Davida Odonkora i Geralda Asamoah, ale aktualne pozostaje pytanie czy uzupełnianie reprezentacji zawodnikami naturalizowanymi pochodzącymi wyłącznie z Europy (Mirosław Klose, Łukasz Podolski - Niemcy, Zlatan Ibrahimowić - Szwecja) nie ma przypadkiem na celu odsunięcie podejrzeń o ksenofobiczne postawy wobec nie-Europejczyków?

Chyba jak na razie strategia ta przynosi sukcesy, bo nikt nie zapytał głośno i dobitnie czy imigranci pochodzenia afrykańskiego i azjatyckiego, stanowiący znaczną i rosnącą część mieszkańców Zachodniej Europy, nie są przypadkiem za słabo reprezentowani w stosunku do swej liczebności w ogóle społeczeństwa?

W okopach postępu trwają jeszcze tylko Francja, Anglia i Portugalia, choć nieodparcie nasuwa się pytanie, kiedy i one ulegną. Wszak nikt już nawet nie próbuje podnościć kwestii właściwej reprezentacji mniejszości seksualnych.
Pozdrawiam, Marcin Bonicki.

PS.: Wężykiem, wężykiem :-)adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=348