www.bemowa.pl

:: Kawaler Włodzimierz Całka
Wiadomość dodana przez: Dominika Zarzeczna, Artur Grzeszczyk (2006-06-08 17:51:00)

Burmistrz Bemowa odebrał w środę Krzyż Rycerski Orderu Republiki Węgierskiej. Odznaczenie jest wyrazem uznania za zasługi we współpracy Bemowa z dzielnicą Budapesztu - Obuda.

Order został przyznany przez Prezydenta Węgier w Budapeszcie 18 kwietnia 2006. Burmistrz Całka odebrał go z rąk ambasadora Mihaly Gyora podczas uroczystości w ambasadzie węgierskiej.

"Prezydent przyznał osobiście i konkretnie to odznaczenie Panu Burmistrzowi za to, co robił on w dziedzinie pielęgnowania i umacniania kontaktów polsko – węgierskich" – mówił ambasador. Wymienił dwa szczegółowe powody przyznania orderu:

1.Współpraca między dzielnicami Bemowo i Obuda zapoczątkowana w 1999r. Ambasador podkreślił, że burmistrz Całka pilnował, aby ta współpraca była intensywna. Stała się tradycją wymiana wakacyjna młodzieży oraz wymiana kulturalna.

2.Wzorowa współpraca Urzędu Dzielnicy Bemowo z ambasadą Węgier – tu przede wszystkim wspólna organizacja obchodów święta 15 marca, związanych z osobą gen. Józefa Bema – naszego wspólnego bohatera.

Ambasador wyraził swą wdzięczność wszystkim współpracownikom Włodzimierza Całki w Urzęd Dzielnicy Bemowo, a także nadzieję, że ich następcy utrzymają korzystny kurs relacji polsko – węgierskich.

Odbierając odznaczenie burmistrz Całka podziękował obecnym na sali bemowskim samorządowcom, którzy przyczynili się do rozwoju współpracy: Markowi Nowińskiemu, Annie Zawiszy, Andrzejowi Jędrasiakowi i innym. Za największy sukces uznał coroczną wakacyjną wymianę młodzieży gimnazjalnej. Typowani przez dyrekcje szkół młodzi ludzie w nagrodę za dobre wyniki w nauce, za stosunkowo niewielką (ok 600zł) opłatą mają szansę spędzić wakacje w Obudzie i nad Balatonem oraz poznać swoich węgierskich rówieśników.

Podczas uroczystości nie zabrakło akcentów politycznych. Gratulacje Włodzimierzowi Całce złożył m.in. obecny na sali poseł SLD Ryszard Kalisz. Po części oficjalnej w luźnej dyskusji grono polityków komentowało obecną sytuację w polskim parlamencie:
„Jurek jest skrajnie upartyjnionym, nieobiektywnym marszałkiem...”
„Patriotyzm to jest tak, jak miłość – nie udało się nikogo nauczyć miłości do kobiety...”
„Platforma jak kobieta – zmienną jest”.
„Lepper jest jednym z większych cwaniaków. To jest populista, który nie ma żadnych idei. Ja nawet go lubię, bo on jest taki chłopek – roztropek, z którym można pogadać, napić się... ale Lepper ostatnio lubuje się tylko w najlepszych restauracjach - w końcu wicepremier...”

Krzyż Rycerski Orderu Republiki Węgierskiej, którym uhonorowano Włodzimierza Całkę, jest odpowiednikiem polskiego Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Od 1990r przyznano Polakom 16 takich odznaczeń.

W naszej galerii prezentujemy zdjęcia ze uroczystości w ambasadzie.
(kliknij aby przejść do galerii)adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=347