www.bemowa.pl

:: Wielka edukacyjna ściema.
Wiadomość dodana przez: Republikanin (2005-08-31 10:19:12)

Upadająca pozycja zawodu nauczyciela ma swoje źródło w systemie obsadzania stanowisk dyrektorskich w większości publicznych szkół od podstawówki po liceum, oraz śmiesznie niskich zarobkach kadry dydaktycznej.

Wraz ze zmianą kursu politycznego jaki niewątpliwie nastąpi po wyborach do Sejmu i prezydenckich należałoby zastanowić się jak naprawić szkolnictwo podstawowe i średnie utrzymywane z kasy publicznej.

 Po kilkudziesięcioletnich doświadczeniach z rozdawaniem stanowisk dyrektorskich z partyjnych kluczy niezbędna jest zmiana tej formy rozdzielnictwa posad na  kontraktowo-konkursowe obsadzanie kierowniczych stanowisk w placówkach oświatowych.

Taka zmiana w wyborze na stanowiska dyrektorskie powinna iść równolegle z gruntownym przewartościowaniem uposażeń na etatach dydaktycznych.

Sprawa zarobków nauczycielskich powinna zostać potraktowana priorytetowo i pilnie.

Upadek pozycji społecznej nauczyciela nie zostanie zahamowany bez stworzenia ludziom mającym powołanie do przekazywania wiedzy i wychowywania młodzieży, właściwego zabezpieczenia materialnego, odpowiadającego odpowiedzialności jaką niesie ta praca.

Polskiemu szkolnictwu, w tej chwili, nic tak nie jest potrzebne jak jakość kadry nauczycielskiej kształcącej, nasze dzieci  -  nadzieję IV Rzeczpospolitej.
adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=153