Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
W jakich obszarach zasoby ekologiczne Bemowa kurczą się
leśnych.
parkowych.
zieleńcach.
kampinoskiego napowietrzania.
wodach oligoceńskich, artezyjskich.
smog świetlny, łuna miejska.
smog akustyczny, hałaśliwość.
smog fekaliczny i zapachowy, odzwierzęcy.
porządku miejskiego - chodniki, trawniki, jezdnie.
roślinności indywidualnej - balkonowej, osiedlowej.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Czyje interesy reprezentuje stołeczny konserwator zabytków?

Stołeczny Konserwator Zabytków, pani Ewa Nekanda-Trepka - 8 kwietnia 2009r. – zezwala Spółce Mak Dom zbudować centrum konferencyjno-rekreacyjne na terenie Fortu Chrzanów.

Ma to pozwolić na  „rekonstrukcję i rewaloryzację zabytkowych elementów budowli obronnej”

Wygląd nowych obiektów nie nawiązuje jednak do zabytkowych koszar, które pozostały z czasów carskich. Projekt przypomina dekoracje do „gwiezdnych wojen” (architektura w stylu „stal i szkło”,  podziemne hotele ze świetlikami studniami).

Ze względu na intensywną zabudowę pod i naziemną przewiduje też wycinkę ok. 700 drzew, (na tym terenie jest ich ponad tysiąc, w tym dęby szypułkowe o obwodzie od 100 do 200 cm). Wycinka ma być przeprowadzona w trzech etapach (231, 231 i 218 drzew), tymczasem... Chociaż zgody na wycinkę jeszcze nie było, gdy 2 lutego 2010 pracownica Biura Konserwatora Zabytków pani Julita Chmurska, w trakcie wizji lokalnej w Forcie stwierdziła brak 25 drzew, to wobec Mak Domu nie  wyciągnięto żadnych konsekwencji, lecz przystapiono do gorączkowej akcji administracyjnej.

Gdy 12 lutego 2010 r - Stołeczny Konserwator Zabytków, pani Ewa Nekanda-Trepka oświadcza w wypowiedzi dla telewizyjnego Kuriera Warszawskiego, że pierwszy etap wycinki będzie obejmował „odkrzaczanie”, a drzew, które mają być wycięte jest tylko 60, to...

17.lutego 2010 r. – ta sama pani konserwator zabytków, podpisuje z upoważnienia pani prezydent Warszawy decyzję , w której zgadza się na wycięcie (w pierwszym etapie) 186 drzew i krzewów bez opłaty i 21 drzew z odroczeniem na okres 3 lat. Część tych drzew to dęby szypułkowe od 119 do 194 cm obwodu.

O 25 drzewach, które w tajemniczy sposób zaginęły wcześniej pisze: „nie zostały odnalezione w terenie, więc wniosek o ich wycinkę stał się bezpodstawny”.
Jednocześnie nadaje decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, gdyż Mak Dom oświadcza, że zobowiązał się wobec dzielnicy Bemowo wykonać obiekty rekreacyjno-usługowe, a podziemne hotele mają być wykorzystane w czasie Euro 2012.....

Wycinka zaczyna się natychmiast.


Starania stowarzyszenia Inicjatywa Ekologiczna Bemowo, o zachowanie jedynego w promieniu kilkunastu kilometrów zadrzewionego terenu na terenie Bemowa, mimo wszystko będą kontynuowane.
Nie zgadzamy się, że termin „krzak” może odnosić się do przeznaczonych do wyrębu dębów szypułkowych o obwodach od 119 do 194 cm obwodu. Pani Ewa Nekanda-Trepka w wypowiedzi dla telewizji określiła liczbę liczbę wycinanych drzew na 60 szt. łącznie.
Z jakich powodów zataiła prawdę? Osoba podpisująca swoje decyzję z upoważnienia Prezydenta m. st. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz zdaje się nie pamiętać, że występując publicznie jest utożsamiana z osobą, która udzieliła jej pełnomocnictw.
Jednocześnie formułując tak swoją wypowiedź, Pani Ewa Nekanda-Trepka sugeruje, że nasza wypowiedź (w tym samym materiale telewizyjnym) jest kłamliwa lub wynika z nieznajomości tematu.
W związku z tym, iż mając pełną wiedzę, że z terenu fortu usunięto 25 drzew (nie licząc krzewów), przed udzieleniem wymaganej przepisami zgody, pani Stołeczny Konserwator Zabytków, zamiast poinformować o tym organy ścigania, wydaje decyzję o wyrębie z klauzulą natychmiastowej wykonalności, odwołaliśmy się od jej decyzji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sądzimy, że tym razem podane przez nas argumenty pozwolą obronić przyrodę, a nie zaspokoją jedynie potrzeb dewelopera.

Marek Witkowski, Anna Świdwińska | 24.02.2010 komentarz[17] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
1
Kalendarz
Styczeń
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.