Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomo¶ć | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Rozkłady jazdy.
Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
Na Bemowa.pl zagl±dasz:
coraz rzadziej
z ciekawo¶ci
przypadkowo
kontrolnie
na wszelki wypadek
w ostateczno¶ci
bo lubisz
ale nie polecasz
i żałujesz
I zapominasz

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
¦wiat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całk±
Warszawa zdobna Wisł±.
KONKURS IRB 2009
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Pi±tek"
Wirtualne dusze"
Gdzie się podział entuzjazm?
Od czasu kiedy pracujemy dla pieni±dzy przestali¶my ekscytować się czym¶ więcej niż czubkiem własnego nosa.
Mass media Mass media dwoj± się i troj± by wprawić nas w ten niezwykły stan, a My spoko, ani powieka nam nie drgnie.
Będziemy budować gazowce i importować ciekły propan-butan - eee tam. Pomkniemy autostrad± S8 przez Bemowo – iii, machamy ręk±, Stawiamy centrum kopernikańskie nad brunatnymi wodami Wisły - nawet mało kto wie po co.
Co jest! Jaki¶ czar? Ki licho?


Czterdzie¶ci milionów dusz, 28 mln z pełni± praw obywatelskich to siła. Statystycznie na 1 ha Polski przypada ponad 1 człowiek, toż to do ogarnięcia. Trochę większa działka przyzagrodowa. Wyżywi i jeszcze da rekreacje.
Spójrzmy na pola, lasy, czyste niebo, wszak ten kraj miodem i mlekiem brzemienny.
Kiedy¶, kiedy rozrywany był dla jego bogactw przez s±siadów, bronili¶my go jak lwy.
Jak to? To nasze! My tu będziemy budować drogi, mosty, szklane domy i maszyny przyszło¶ci. Stać nas na to, tylko oddajcie nam wolno¶ć, resztę sami zrobimy.
Ano mija już 64 lata jak ucichły surmy bojowe, z tego 20-cia ostatnich nadzwyczajnie pomy¶lnych, lecz co¶ chyba nie tak, co¶ jakby otępienie na dobra, które nam zostały przywrócone. Owszem, organizuj± dla nas jakieĹ igrzyska, poklepuj± po plecach, gratuluj±, że tacy¶my cierpliwi, rozs±dni, że większo¶ć my¶li i działa zgodnie z czyimi¶ załoĽeniami - a w nas tęsknica jakowa¶.
JakĹĽe to? Wszystko moĹĽna by w taki czas zrealizować, ale rzeczywistość skrzeczy - na co czekamy?
Gdzie plany projekty, wizje przeobraĹĽone w czyny. Dlaczego Oni bij± pian zamiast wytyczać przestrzeń w stulecie na które oczekiwaĹ‚y pokolenia. Euklides, Archimedes, Kopernik, Newton, Mendelejew, Einstein, Max Planck, czy ten uwikĹ‚any tragicznie w hitleryzm von Braun, ktĂłremu JF Kennedy wizjonersko umoĹĽliwiĹ‚ zrealizować marzenie CioĹ‚kowskiego.
Kiedy opuszczany cztery ściany naszych mieszkań, domów stajemy się szarym zmęczonym zmotoryzowanym tłumem goniącym za kolejnym interesem. Rozryte ulice, monotonne ściany blokowisk, biurowisk, targowisk. Miasto oklejone reklamami o rozmiarach boisk tenisowych. Na nich ludzie olbrzymy z twarzami rozpływającymi się w uśmiechu, który na nas nie działa. Jeszcze bardziej malejemy, szarzejemy nikniemy w bezimiennej ciżbie. Zdumiewa ta krzątanina swoją jałowością. On ma, ty masz, ja mam i wciąż nie to, lub za mało.
Czas biegnie. Minie kolejne 20 lat spokoju, a my je zmarnujemy. Nie indywidualnie, ale jako naród o określonej kulturze i ambicjach. Otwarty na innych, ale ambitny i pretendujący do wyższych poziomów emocji niż oferuje galeria Mokotów, Cinema City, czy Euro 2012.
Jedną z takich wyższych emocji jest entuzjazm. Twórczy entuzjazm przekraczający nasze ja. Wybiegający naprzeciw innym, z którymi tworzymy historyczną społeczność. Metafizyka tej społeczności wykracza poza obszar więzi lokalnych, ba przekracza z łatwością granice państw, porywa tych jeszcze innych, z którymi nie zawsze potrafiliśmy budować wspólne idee. 
Pamiętacie spotkania z Janem Pawłem drugim.

Kiedy zdamy sobie sprawę, jak blisko stąd do wieczności (czyż odejście Zbigniewa Zapasiewicza nie dotknęło każdego z nas ), a jak wiele mimo to możemy zdziałać – zaiste, będzie to punkt podparcia, który góry przeniesie. I nie kiedyś tam, ale teraz. Czas nagli.
Jakże głupio, na tle wielkich osiągnięć myśli ludzkiej przełożonej na kształtowanie materii zgodnie z niezmiennymi prawami fizyki, brzmią spory magistrów nauk nieścisłych zwanych popularnie politykami. Gdyby spojrzeli na siebie z boku, wyszli poza układ odniesień ( partyjnych oczywiście ) w którym tkwią, przestaliby być śmieszni - dostrzegliby nas, gotowych do podjęcia wielkich dzieł, z którymi chcemy wejść do Europy nie na klęczkach, ale z entuzjazmem. Bo Europa ma już prawie wszystko oprócz tego jednego. I właśnie Polska powinna wnieść go do Europy. To jest nasza racja stanu na drugie tysiąclecie państwa polskiego i trzecie tysiąclecie nowej ery.

Maciej Wysiadecki-BanaĹ› | 16.07.2009 komentarz[4] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
¦widerska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
D±browski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wo¶ko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
1
Kalendarz
Wrzesień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Administrator
Zarz±d
© 2004-2017 IRB. made in Poland.