Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
W jakich obszarach zasoby ekologiczne Bemowa kurczą się
leśnych.
parkowych.
zieleńcach.
kampinoskiego napowietrzania.
wodach oligoceńskich, artezyjskich.
smog świetlny, łuna miejska.
smog akustyczny, hałaśliwość.
smog fekaliczny i zapachowy, odzwierzęcy.
porządku miejskiego - chodniki, trawniki, jezdnie.
roślinności indywidualnej - balkonowej, osiedlowej.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Jak lustrować czwartą władzę?
Podczas dyskusji na Uniwersytecie Warszawskim znani dziennikarze i publicyści przedstawili swoje poglądy na temat lustracji środowiska dziennikarskiego.


W debacie, zorganizowanej przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska wzięli udział czterej przedstawiciele mediów niepublicznych: Grzegorz Miecugow (TVN), Piotr Najsztub (TV4), Tomasz Terlikowski („Rzeczpospolita”) oraz Robert Mazurek („Wprost”, „Dziennik”).

Wszyscy uczestnicy dyskusji byli zgodni co do tego, że należy otworzyć archiwa służb PRL i opublikować zawartość teczek, podobnie jak to miało miejsce w Czechach. Wszyscy czterej również skrytykowali obecną ustawę lustracyjną jako akt niejasny, pełen kontrowersyjnych zapisów, a nade wszystko prowokujący do nadinterpretacji. Dziennikarzy podzieliła jednak sprawa stosowania się do przepisów tej ustawy; o ile Robert Mazurek uznał, że lepsza taka lustracja niż żadna, Piotr Najsztub oświadczył, że ma obywatelskie prawo do sprzeciwu wobec bzdurnych, jego zdaniem , przepisów.

- Chociaż sam nie podlegam obowiązkowi lustracyjnemu, jestem zwolennikiem lustracji w mediach. – mówił Tomasz Terlikowski. – Nie widzę żadnego powodu, aby dziennikarze mieli być inaczej traktowani niż politycy, księża czy profesorowie. Są bardziej demokratyczne sposoby zmiany niedoskonałego prawa niż jego lekceważenie.

Piotr Najsztub jednak dopatrzył się w zapisach lustracyjnych zamachu na niezależność dziennikarzy: – Nie uważam się za funkcjonariusza publicznego, którym nazwała mnie ustawa. Wykonuję wolny zawód, a każdą próbę koncesjonowania przez państwo mojej pracy uważam za niebezpieczną dla niezależności mediów. Dlatego nie podpiszę oświadczenia. Z resztą wiem, że i tak zlustrowany będę, czy tego chcę, czy nie chcę.

- Dziś władza ma na pieńku z dziennikarzami i usiłuje się trochę odegrać. Kilka dni temu podpisałem ten „świstek” (oświadczenie lustracyjne), ale podpisałem też list z prośbą, aby nie represjonowano takich osób jak Piotr, którzy odmówili złożenia oświadczenia. – powiedział Grzegorz Miecugow.

- Wy jesteście strasznie młodzi i w ogóle nic nie wiecie o tamtych czasach – stwierdził Najsztub, zwracając się do zgromadzonych w auli studentów. - Ale to wy będziecie oceniali PRL, będziecie czytali te dokumenty i listy OZI w internecie. Ja dziś mam trudności z ocenianiem ludzi, którzy wówczas okazali się słabi. Teraz musielibyśmy ich sądzić za to, że nie byli bohaterami.

Miecugow powstrzymywał się przed radykalną oceną minionego okresu: - PRL dziś jest nazywany reżimem, ale właściwie był to żałosny reżim; To już w Czechach było trudniej. Ja ani razu w tamtych czasach nie byłem na wyborach i żadne konsekwencje mnie nie spotkały. Poza tym to przecież w PRL-u nakręcono „Człowieka z marmuru”.

Dlaczego gwiazdy polskiego dziennikarstwa obawiają się publikacji list OZI? Ano dlatego, że, jak to powiedział Piotr Najsztub: - 80% społeczeństwa nie ma odpowiedniego aparatu, aby ocenić, czy ktoś był większą świnią czy mniejszą. – Tak, ale 90% Polaków nie ma aparatu, aby zrozumieć to, o czym my w tej chwili mówimy – odpowiedział Mazurek.
I wszystko jasne. Na kolana, chamy, przed gigantami intelektu...
Dominika Zarzeczna | 20.04.2007 komentarz[2] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
1
Kalendarz
Styczeń
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.