Strona główna - najnowsze. | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:
Andrzej No.
Bemowskie obchody - nie dla mieszkańców
Podczas obchodów święta 15 marca, wśród zaproszonych gości zabrakło tych zdało by się najważniejszych – mieszkańców dzielnicy Bemowo.


(Tendencyjna relacja z obchodów święta narodowego Węgier na Bemowie, okiem niezaproszonego mieszkańca) 

Środa, 14 marca. Z okien mijającego Ratusz autobusu obserwuję powiewające flagi: Polski, Węgier i Bemowa oraz krzątaninę przed pomnikiem generała Bema – przygotowania do jutrzejszej rocznicy. Święto powstania węgierskiego od wielu lat łączyło się na Bemowie z okolicznościowymi imprezami – koncertami, wystawami - wieczorem postanawiam sprawdzić tegoroczny plan obchodów.

Sprawdzam serwis internetowy Urzędu Dzielnicy – ze zdziwieniem zauważam brak jakiejkolwiek informacji. Przypominam sobie, że również tablice informacyjne Urzędu Dzielnicy świecą pustkami – czyżby tegoroczne obchody nie były w ogóle reklamowane?

15 marca. Od rana próbuję uzyskać informacje na temat tego, co dzisiaj wydarzy się na Bemowie. Zaczynam jak każdy mieszkaniec dzielnicy – od telefonu na infolinię Ratusza. Sympatyczna pani informuje mnie, że obchody oczywiście będą, ale dokładny program nie jest dla niej dostępny. Podkreśla, że nie jestem pierwszą osobą zainteresowaną tą informacją. Kolejnych 20 minut spędzam w oczekiwaniu na informację, niestety – pomimo autentycznych starań pani z informacji (telefony, poszukiwania) plan obchodów pozostaje nadal tajemnicą. Dowiaduję się jedynie że część oficjalna rozpocznie się o godzinie 16tej. Dostaję także numer do sekretariatu wydziału kultury.

Dzwonię – telefon głuchy. Kolejna próba – tak samo. Nie zrażam się jednak i słusznie – już pół godziny później telefon zostaje odebrany. Przedstawiam się jako mieszkaniec dzielnicy, podaję nazwisko, proszę o informację o obchodach. „Jakich obchodach?” pyta roześmiana pani. „A tak będzie coś takiego, chyba o 16tej”. Pytam o szczegóły – kto będzie, co będzie. „No będą jacyś burmistrzowie i ci z rad dzielnic” – słyszę. Zaczynam się zastanawiać, czy rozmawiam z osobą zorientowaną w temacie. Pytam o „kartkę” – drukowany program z ew. listą gości. Takowy podobno istnieje, dysponuje nim jednak „koleżanka, której obecnie nie ma”. Widocznie w swoim zaciekawieniu wydałem się nieco podejrzany, pani zadaje mi bowiem pytanie: „a tak w ogóle, to kogo pan reprezentuje”? Odpowiadam, że zainteresowanego mieszkańca, przedstawiałem się przecież – tu słyszę propozycję zadzwonienia „za jakiś czas”. „...a z jakiej redakcji to już mniej istotne” – kontynuuję. Postawa mojej rozmówczyni nagle się zmienia, otrzymuję propozycję skontaktowania się z rzecznikiem prasowym Urzędu, kolejne numery telefonów.

Mam dość. Zastanawiam się, ilu mieszkańców Bemowa odpuściło sobie ważną lokalną uroczystość nie mogąc uzyskać o niej żadnej informacji. Postanawiam mimo wszystko iść „w ciemno” – skoro wiem przynajmniej o której godzinie warto pojawić się pod ratuszem. Najwyżej mnie wyrzucą, a co tam.

Wysyłam maila do rzecznika prasowego, tym razem podpisuję się jako redaktor z IRB. Zaczynam szukać alternatywnych niż oficjalne źródeł informacji o bemowskiej uroczystości. Trafiam na stronę Węgierskiego Instytutu Kultury, dowiaduję się, że w obchodach ma uczestniczyć oprócz Mihálya Győra, ambasadora Republiki Węgierskiej w Polsce również burmistrz dzielnicy Obuda, zaś w części artystycznej pojawi się węgierski zespół „Sebő” odtwarzający utwory ludowe i tradycyjne, współpracujący z popularnym polskim zespołem „Brathanki”.

Po pewnym czasie otrzymuję odpowiedź od rzecznika, w której zamiast oczekiwanych informacji przysyła prośbę o uzupełnienie danych redakcji. Zaczynam czuć się jak badacz, natrętnie domagający się dostępu do jednej z najtajniejszych teczek w IPN. Wykonuję szybki rachunek sumienia: czy godzien jestem poznania owej skrzętnie skrywanej Prawdy? Odpowiadam, wysyłam maila. Niestety, wkrótce czas wychodzić, wiem już że węgierskie nazwiska gości będę musiał spisywać fonetycznie i „google’ować”.

O 16tej pod ratuszem zastaję już kilka delegacji, gotowych do składania wieńcy, poczty sztandarowe, harcerzy, wojsko, byłych i obecnych radnych... oraz kilkoro przypadkowych przechodniów, zainteresowanych „co też się tu dzieje”. Dostojnych gości w tym roku było rzeczywiście wielu – w chłodne wiosenne popołudnie pod pomnikiem Józefa Bema wieńce składało, jeśli dobrze policzyłem, 31 delegacji (Ambasador oraz attache wojskowy Węgier, delegacja dzielnicy Obuda, przedstawiciele Rady Dzielnicy, Burmistrz i wiceburmistrzowie Bemowa, przedstawiciele MON, IPN, WAT, Urzędu Wojewódzkiego, Rady Miasta, przedstawiciel prezydenta Warszawy, organizacje kombatanckie, burmistrzowie Ursusa i Żoliborza, Policja, Straż Pożarna, przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego oraz szkół i inni). Przez chwilę czułem nawet swoistą, naiwną dumę, że oni wszyscy tutaj, u nas, na Bemowie...

Po części oficjalnej goście zostają zaproszeni na salę sesji Urzędu Dzielnicy. Wchodzę i ja, choć „z pewną nieśmiałością” – na obchody przyszedłem jako zwykły mieszkaniec, zdecydowany nie legitymować się wizytówką prasową. Udało się – jestem na sali, za chwilę rozpocznie się koncert. Na początku kilka słów powitania wygłosił Burmistrz (powitał przedstawicieli Sejmu, Senatu, samorządów oraz gości – słowem nie zająknąwszy się o mieszkańcach, w końcu ich tutaj nikt nie zapraszał). Będąc osobą, która „na chama”, bez zaproszenia wepchała się na uroczystość, ze wstydem słuchałem słów ambasadora Węgier Mihálya Győra: „przyjaźń polsko-węgierska jest niezależna od osób i sytuacji politycznej. W obu krajach są dziś nowe władze samorządowe, ale tradycja wspólnego świętowania pozostała niezmienna”. Wspólnego... ale czy nadal z mieszkańcami Bemowa?

Z ust Ambasadora oraz pani zastępcy burmistrza dzielnicy Obuda padło wiele ciepłych słów pod adresem współpracy Polski i Węgier, ze wzruszeniem wspominano osobę generała Bema. W części artystycznej wystąpił FENOMENALNY węgierski zespół muzyki dawnej „Sebő” – żal, że koncert ten nie odbył się z udziałem mieszkańców Bemowa, godzinę-dwie później (po godzinach pracy), poprzedzony godną reklamą, na terenie znacznie pojemniejszego niż sala sesji Ratusza Centrum Kultury art.bem.

Bemowskie uroczystości mają czasami tendencję do „niewypałów”. Tak było przy okazji zorganizowanego w sierpniu 2006 (tak tak – to jeszcze za „starej władzy”, za kadencji poprzedniego burmistrza, Włodzimierza Całki) koncertu z okazji 86 rocznicy Bitwy Warszawskiej, kiedy to z powodów „klimatycznych” odwołano publiczny pokaz zastępując go koncertem zamkniętym – odprawiając szarych mieszkańców do domu. Tak samo było i teraz, kiedy ważne i wartościowe kulturalnie wydarzenie odbyło się nie tylko bez udziału mieszkańców, ale wręcz w sposób tajny, przed społeczeństwem skrywany.

Ciekawe, kiedy władze Bemowa zrozumieją, że to nie obywatel jest dla samorządowców, ale...
(ups, przepraszam, rozmarzyłem się...)
/Mieszkaniec Bemowa - Artur Grzeszczyk/
Mieszkaniec Bemowa | 16.03.2007 komentarz[8] |
Adres IRB
Aktualnie IRB czyta -
2
Kalendarz
Luty
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829 
Reklama
Administrator
Zarząd
Prawo i Sprawiedliwość