Strona główna - najnowsze. | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:
Andrzej No.
Generał dwóch narodów
15 marca, dzień wybuchu Powstania Węgierskiego 1848 roku to wspólne święto Polaków i Węgrów. Do walki o wolność stanęli wspólnie żołnierze obu narodów, a jednym z wybitnych wodzów był generał Józef Bem.


Powstanie węgierskie (1848–1849) wybuchło 15 marca 1848 w Peszcie pod wpływem wiadomości o rewolucjach w Paryżu i Wiedniu, stając się częścią Wiosny Ludów. Rewolucja węgierska spotkała się z poparciem polskiego rządu narodowego na emigracji. W walkach po stronie węgierskiej brali udział m.in. wybitni dowódcy: Henryk Dembiński (dowodził węgierską Armią Północną, pełnił funkcję szefa sztabu naczelnego i wodza naczelnego armii węgierskiej) i Józef Bem (od roku 1849 naczelny wódz armii węgierskiej). W powstaniu uczestniczył także 3-tysięczny legion polski pod wodzą generała Józefa Wysockiego.

Nie był to ostatni przejaw solidarności obu narodów, które wielokrotnie jeszcze okazywały sobie pomoc – warto przypomnieć, że w czasie II wojny światowej dzięki współpracy Henryka Sławika, delegata Ministra Pracy Rządu RP na Uchodźstwie oraz delegata węgierskiego rządu Jozsefa Antalla seniora życie ocaliło prawie 30 000 polskich uchodźców, wśród których było ok. 5000 Żydow. Przyjaźń polsko-węgierska jest wręcz przysłowiowa, a generał Józef Bem do dziś uznawany jest za wspólnego bohatera Polski i Węgier.

Od 1999 roku funkcjonuje współpraca między warszawską dzielnicą Bemowo a III Dzielnicą Budapesztu – Obudą. Jednym z jej przejawów jest współdziałanie Urzędu Dzielnicy Bemowo z ambasadą Węgier w organizacji obchodów święta 15 marca. W dniu węgierskiego święta delegacje samorządów obu dzielnic w towarzystwie przedstawicieli polskich władz oraz ambasady Węgier wspólnie składają kwiaty pod pomnikiem Józefa Bema oraz uczestniczą w koncertach muzyczno-poetyckich.

Powstanie Węgierskie 1848 roku
(opracowanie na podstawie Wolnej Encyklopedii Wikipedia)

Ruch rewolucyjny zapoczątkowała grupa młodych węgierskich radykałów pod przewodnictwem Sándora Petőfiego publikując manifest, w którym domagali się przede wszystkim zniesienia cenzury, powołania niezależnego rządu węgierskiego, równości wobec prawa dla wszystkich obywateli, likwidacji pańszczyzny. Początkowo sprawy układały się pomyślnie. Cesarz Ferdynand I zgodził się na powołanie rządu węgierskiego z Lajosem Batthyánym na czele i Lajosem Kossuthem jako ministrem finansów. Obradujący w Preszburgu (dzisiejsza Bratysława) sejm stanowy uchwalił zniesienie cenzury, likwidację pańszczyzny, równouprawnienie obywateli. Jasne było jednak, że Habsburgowie nie wyrażą zgody na odłączenie się Węgier.

Wkrótce rozpoczęła się agitacja do buntu wśród mniejszości narodowych zamieszkujących Królestwo Węgier - Serbów, Chorwatów i Rumunów przeciwko madziaryzacji. Mniejszości narodowe otwarcie poparły dwór wiedeński i wystąpiły przeciwko Węgrom (w czerwcu Serbowie, we wrześniu – Chorwaci, Rumuni, Słowacy). Rewolucyjny sejm (obradujący w Peszcie od lipca 1848) powołał 22 września 1848 roku Komitet Obrony Narodowej, którego przewodnictwo objął w październiku Lajos Kossuth. Komitet przystąpił do tworzenia armii narodowej (honwedów). Powstańców mobilizowała pieśń Petőfiego "Powstań , Węgrze, Ojczyzna Cię woła!". Symblem rewolucji stał się trójkolorowy sztandar: czerwono-biało-zielony, a hasłem (wzorem rewolucji francuskiej): "Wolność, Równość, Braterstwo".

W grudniu wojska cesarskie Józefa Habsburga przekroczyły granice Węgier i sytuacja powstańców stała się dramatyczna. Na południu kraju trwały walki z powstańcami serbskimi, do Siedmiogrodu wkroczyły wojska austriackie, zajęte zostały Buda, Peszt i inne miasta. Sejm węgierski oraz Komitet przeniosły się do Debreczyna, skąd kierowano walkami. Wśród węgierskiej arystokracji i szlachty następował coraz większy rozłam. Wojskom węgierskim udało się jednak zimą 1848 pokonać Austriaków w Siedmiogrodzie – bitwą dowodził generał Józef Bem i wiosną 1849 na nizinach węgierskich (gen. J. Damjanich i gen. A. Görgey).

Generał Józef Bem od sierpnia 1849 pełnił funkcję naczelnego wodza armii węgierskiej. Bem po bitwie pod Segesvárem (dzisiejsza Sighişoara), w której poległ jego adiutant, wybitny poeta Sándor Petőfi, został wyparty z Siedmiogrodu. Po klęsce honwedów 9 sierpnia pod Temeszwarem (dzisiejsza Timisoara), gdzie wojska gen. Haynaua pokonały wojska gen. Bema, i ostatecznej kapitulacji pod Világos (13 sierpnia) rewolucja upadła. Żołnierze, Lajos Kossuth, gen. Józef Bem przekroczyli granicę turecką.
Artur Grzeszczyk | 15.03.2007 komentarz[0] |
Adres IRB
Aktualnie IRB czyta -
1
Kalendarz
Luty
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829 
Reklama
Administrator
Zarząd
Prawo i Sprawiedliwość