Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Rozkłady jazdy.
Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
W jakich obszarach zasoby ekologiczne Bemowa kurczą się
leśnych.
parkowych.
zieleńcach.
kampinoskiego napowietrzania.
wodach oligoceńskich, artezyjskich.
smog świetlny, łuna miejska.
smog akustyczny, hałaśliwość.
smog fekaliczny i zapachowy, odzwierzęcy.
porządku miejskiego - chodniki, trawniki, jezdnie.
roślinności indywidualnej - balkonowej, osiedlowej.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Pozarządowa samopomoc na Bemowie
Zmagając się z życiowymi problemami nie sposób przecenić bezinteresownej pomocy oferowanej przez nieznajomych, lokalnych wolontariuszy. Takie osoby zrzesza Bemowski Klub Samopomocy.


Samopomoc pozwala radzić sobie z różnego rodzaju problemami, w oparciu o własne doświadczenia i pomysły, ale także opinie i pomoc tych, którzy już przez nie przeszli i poradzili sobie z nimi.
Mottem grup samopomocowych jest hasło: "Nie jesteś sam".
Dzięki działaniu w grupach ludzie zmieniają swoje postawy i zachowania, odzyskują poczucie kontroli nad własnym życiem, uczą się jak aktywnie angażować się w działania mające im pomóc.

Samopomoc to działanie wynikające często „z potrzeby serca” – chęci bezinteresownego podzielenia się z innymi swoim czasem, pracą, doświadczeniami, entuzjazmem. Dlatego w organizację lokalnych grup sąsiedzkiej pomocy angażują się wolontariusze – nieopłacani, ale posiadający wewnętrzną motywację i energię do pracy z innymi.

Lokalne działania na rzecz wzajemnej pomocy wspiera w naszej dzielnicy Bemowski Klub Samopomocy. BKS to ośrodek wsparcia działający w strukturach OPS Bemowo, mający na celu m.in.: propagować, wspierać i koordynować wolontariat w Dzielnicy Bemowo, tworzyć lokalne programy wolontarystyczne, rozwijać ideę samopomocy, tworzyć i wspierać w działaniu grupy samopomocowe.

W Bemowskim Klubie Samopomocy działa obecnie około 40 wolontariuszy, pracujących głównie z dziećmi i młodzieżą oraz świadczące pomoc osobom starszym. Bemowscy wolontariusze działają m.in. w środowiskowych domach samopomocy, uczestniczą w przygotowywaniu imprez Gwiazdkowych, pomagają w odrabianiu lekcji i codziennych sprawunkach.

Co sprawia, że młode, aktywne osoby poświęcają bezinteresownie i nieodpłatnie swój czas potrzebującym? Justyna Sternak, Koordynator ds. wolontariatu BKS wyjaśnia: Takie zaangażowanie pozwala odnaleźć się w sobie, prowadzi do realizacji. To pożyteczne zajęcie zapewniające zdobycie nowych doświadczeń i nawiązanie interesujących kontaktów. Wolontariat, choć dobrowolny i niedochodowy, nie pozostaje jednak nieskoordynowany – wolontariusze coraz częściej mogą liczyć na udział w szkoleniach, wyjazdach, konferencjach, możliwy jest także wolontariat w ramach stażu.
Bemowscy wolontariusze nie pozostają niedocenieni – wolontariuszka BKS, pani Małgorzata Sobczak została laureatką nagrody Wolontariusz Roku 2006, przyznanej przez Urząd Dzielnicy Bemowo.

Bemowski Klub Samopomocy działa aktywnie również na rzecz integracji Bemowskich NGO – czyli organizacji pozarządowych. W 2005 roku miało miejsce I Bemowskie Forum Organizacji Pozarządowych, zorganizowane przez BKS przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy dla Dzielnicy Bemowo. Kolejnym krokiem na rzecz integracji jest powołanie Grupy Inicjatywnej Bemowskich Organizacji Pozarządowych, której aktywnym uczestnikiem jest kierownik BKS, pan Grzegorz Rakowski.
Aktualności BKS można przeczytać na tej stronie.

Organizacje pozarządowe to wciąż niedoceniony, a niezwykle wartościowy element środowisk lokalnych – pozwalający rozwijać zainteresowania, uzyskać pomoc, znaleźć miejsce dla własnej aktywności społecznej. IRB postanowiła rozpocząć cykl przybliżający czytelnikom organizacje działające na Bemowie – czasem nawet nie wiemy, jak interesujących mamy sąsiadów :-) .
Artur Grzeszczyk | 14.03.2007 komentarz[0] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
1
Kalendarz
Czerwiec
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.