Strona główna - najnowsze. | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:
Andrzej No.
Pozarządowa samopomoc na Bemowie
Zmagając się z życiowymi problemami nie sposób przecenić bezinteresownej pomocy oferowanej przez nieznajomych, lokalnych wolontariuszy. Takie osoby zrzesza Bemowski Klub Samopomocy.


Samopomoc pozwala radzić sobie z różnego rodzaju problemami, w oparciu o własne doświadczenia i pomysły, ale także opinie i pomoc tych, którzy już przez nie przeszli i poradzili sobie z nimi.
Mottem grup samopomocowych jest hasło: "Nie jesteś sam".
Dzięki działaniu w grupach ludzie zmieniają swoje postawy i zachowania, odzyskują poczucie kontroli nad własnym życiem, uczą się jak aktywnie angażować się w działania mające im pomóc.

Samopomoc to działanie wynikające często „z potrzeby serca” – chęci bezinteresownego podzielenia się z innymi swoim czasem, pracą, doświadczeniami, entuzjazmem. Dlatego w organizację lokalnych grup sąsiedzkiej pomocy angażują się wolontariusze – nieopłacani, ale posiadający wewnętrzną motywację i energię do pracy z innymi.

Lokalne działania na rzecz wzajemnej pomocy wspiera w naszej dzielnicy Bemowski Klub Samopomocy. BKS to ośrodek wsparcia działający w strukturach OPS Bemowo, mający na celu m.in.: propagować, wspierać i koordynować wolontariat w Dzielnicy Bemowo, tworzyć lokalne programy wolontarystyczne, rozwijać ideę samopomocy, tworzyć i wspierać w działaniu grupy samopomocowe.

W Bemowskim Klubie Samopomocy działa obecnie około 40 wolontariuszy, pracujących głównie z dziećmi i młodzieżą oraz świadczące pomoc osobom starszym. Bemowscy wolontariusze działają m.in. w środowiskowych domach samopomocy, uczestniczą w przygotowywaniu imprez Gwiazdkowych, pomagają w odrabianiu lekcji i codziennych sprawunkach.

Co sprawia, że młode, aktywne osoby poświęcają bezinteresownie i nieodpłatnie swój czas potrzebującym? Justyna Sternak, Koordynator ds. wolontariatu BKS wyjaśnia: Takie zaangażowanie pozwala odnaleźć się w sobie, prowadzi do realizacji. To pożyteczne zajęcie zapewniające zdobycie nowych doświadczeń i nawiązanie interesujących kontaktów. Wolontariat, choć dobrowolny i niedochodowy, nie pozostaje jednak nieskoordynowany – wolontariusze coraz częściej mogą liczyć na udział w szkoleniach, wyjazdach, konferencjach, możliwy jest także wolontariat w ramach stażu.
Bemowscy wolontariusze nie pozostają niedocenieni – wolontariuszka BKS, pani Małgorzata Sobczak została laureatką nagrody Wolontariusz Roku 2006, przyznanej przez Urząd Dzielnicy Bemowo.

Bemowski Klub Samopomocy działa aktywnie również na rzecz integracji Bemowskich NGO – czyli organizacji pozarządowych. W 2005 roku miało miejsce I Bemowskie Forum Organizacji Pozarządowych, zorganizowane przez BKS przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy dla Dzielnicy Bemowo. Kolejnym krokiem na rzecz integracji jest powołanie Grupy Inicjatywnej Bemowskich Organizacji Pozarządowych, której aktywnym uczestnikiem jest kierownik BKS, pan Grzegorz Rakowski.
Aktualności BKS można przeczytać na tej stronie.

Organizacje pozarządowe to wciąż niedoceniony, a niezwykle wartościowy element środowisk lokalnych – pozwalający rozwijać zainteresowania, uzyskać pomoc, znaleźć miejsce dla własnej aktywności społecznej. IRB postanowiła rozpocząć cykl przybliżający czytelnikom organizacje działające na Bemowie – czasem nawet nie wiemy, jak interesujących mamy sąsiadów :-) .
Artur Grzeszczyk | 14.03.2007 komentarz[0] |
Adres IRB
Aktualnie IRB czyta -
2
Kalendarz
Luty
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829 
Reklama
Administrator
Zarząd
Prawo i Sprawiedliwość