Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Rozkłady jazdy.
Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
Na Bemowa.pl zaglądasz:
coraz rzadziej
z ciekawości
przypadkowo
kontrolnie
na wszelki wypadek
w ostateczności
bo lubisz
ale nie polecasz
i żałujesz
I zapominasz

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
Warszawa zdobna Wisłą.
KONKURS IRB 2009
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Relacja z VI/07 sesji Rady Dzielnicy Bemowo
Podczas środowego posiedzenia Rady powrócił problem tras ekspresowych S7 i S8 planowanych na terenie naszej dzielnicy. Samorządowcy zadecydowali też o usunięciu byłych włodarzy Bemowa ze składu Rady.


Na prośbę władz Bemowa na sesji Rady pojawili się przedstawiciele Generalnej Dyrekcji dróg Krajowych i Autostrad oraz firm projektowych DHV i Profil. Goście przedstawili nowe informacje na temat przebiegu i stanu zaawansowania prac nad trasami S7 i S8.

Droga S8 na terenie Bemowa jest podzielona na dwa odcinki: pomiędzy węzłami „Konotopa” i „Lazurowa” oraz pomiędzy węzłami „Lazurowa” i „Prymasa Tysiąclecia”. Jak poinformował dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA Wojciech Dąbrowski uzyskano już pozwolenie na budowę trasy z rygorem natychmiastowego wejścia w teren. W drugim kwartale b.r. zostanie rozpisany międzynarodowy przetarg na wykonanie. Wartość inwestycji szacuje się na pond miliard złotych, a czas jej realizacji – 30 miesięcy.

Inż. Andrzej Berliński z biura projektowego Profil przedstawił informacje na temat parametrów trasy S8: będzie to droga ekspresowa klasy S obejmująca po 3 pasy ruchu w każdą stronę. Pomiędzy węzłami „Konotopa” i „Lazurowa” trasa będzie biegła na poziomie „0”natomiast od węzła „Lazurowa” jest zaprojektowana w wykopie w ścianach szczelinowych na głębokości od 3 do 6m.

Droga S7 nadal czeka u wojewody na decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Przedstawiciele inwestora oraz władz Warszawy zarekomendowali wojewodzie wariant IIB przebiegający wzdłuż wschodniej granicy Bemowa, a następnie pod płytą lotniska w kierunku węzła „Chomiczówka” z projektowaną ulicą Nowolazurową. Jako rozwiązanie alternatywne został przedstawiony wariant III przez Las Bemowski. Ten wariant jednak nie zyskuje poparcia projektantów i inwestora: - Wariant III będzie wymagał sporych wyburzeń w rejonie wsi Blizne Łaszczyńskiego. W tym wariancie nie mogą funkcjonować węzły, a co za tym idzie nie będzie możliwości korzystania z trasy przez mieszkańców Bemowa. Poza tym w bliskim sąsiedztwie tego wariantu znajdują się dwa rezerwaty przyrody. – argumentował inż. Andrzej Zalewski z biura projektowego DHV. Wojciech Dąbrowski zapowiedział, że przed wydaniem decyzji środowiskowej wojewoda ogłosi konsultacje społeczne w sprawie trasy S7.

Wariant III znalazł jednak wielu zwolenników wśród radnych, a także zgromadzonych na sali mieszkańców, zaniepokojonych propozycją przebiegu trasy przez gęsto zaludnione obszary.

- Ta trasa będzie minimalnie służyła mieszkańcom Bemowa. Aby dostać sie do najbliższego węzła mieszkańcy będą musieli jeździć na Chomiczówkę albo gdzieś indziej i w efekcie niewiele na tym zyskają. Za to24 godziny na dobę będą tu jeździć TIR-y. Dlaczego państwo uparcie nazywają trasy ekspresowe obwodnicą? To nie jest żadna obwodnica, tylko ring bemowski. Państwo planują po prostu rozjeździć naszą dzielnicę – mówiła radna Anna Wygnanowska-Krzynówek.

Burmistrz Jarosław Dąbrowski nie określił jednoznacznie swojego stanowiska w sprawie tras ekspresowych: - Bemowo po wybudowaniu tych dróg zasadniczo się zmieni. Budując je, musimy koniecznie zapewnić bezpieczeństwo ludziom, którzy mieszkają w ich sąsiedztwie. Ja sam mieszkam na osiedlu przy ul. Dywizjonu 303, więc będę miał trasę niedaleko mojego okna. Wybierając mieszkanie wiedziałem o przebiegu trasy S8. Proszę tylko, aby państwo w GDDKiA przeanalizowali jeszcze raz warianty dróg ekspresowych tak, aby miały w przyszłości jak najmniejszy wpływ na ludzkie życie i zdrowie – mówił Dąbrowski.

Po zakończeniu burzliwej dyskusji na temat tras ekspresowych bemowscy radni zajęli się uchwałami w sprawie wygaśnięcia mandatów radnych Włodzimierza Całki i Andrzeja Jędrasiaka. Wyrywkowa kontrola dokumentów w Urzędzie Dzielnicy Bemowo wykazała, że byli burmistrzowie Bemowa w okresie od 28 listopada do 12 grudnia 2006r. łączyli stanowiska burmistrza i radnego. Po wyborach samorządowych zakończonych wygraną PO radni Całka i Jędrasiak, zamiast zrezygnować ze stanowisk w zarządzie, na czas pracy w Radzie Dzielnicy wzięli bezpłatny urlop (byli bowiem zatrudnieni na czas nieokreślony). Podczas urlopu jednak podpisywali umowy, uchwały i protokoły jako burmistrzowie, a więc de facto łączyli stanowiska.

Przewodniczący Rady Grzegorz Popielarz zwrócił się do prezydenta Warszawy z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Po otrzymaniu odpowiedzi o naruszeniu przez byłych samorządowców prawa, zgłosił propozycje wygaszenia radnym Całce i Jędrasiakowi mandatów.

Radni Całka i Jędrasiak nie pojawili się na sesji, która miała przesądzić o ich “być albo nie być” w samorządzie. Tego samego dnia przysłali zawiadomienia o złym stanie zdrowia, dołączając kopie zaświadczeń lekarskich. Zgodnie z tymi zaświadczeniami pan Jędrasiak cierpi na kolkę nerkową, natomiast pan Całka naciągnął sobie mięsień grzbietu. Radni w swoich pismach wskazywali na konieczność zdjęcia z porządku obrad punktów dotyczących ich osób, powołując się na Statut Gminy Warszawa Bemowo. Według statutu sprawy osobowe Rada rozpatruje w obecności zainteresowanych. Obecny na sali mecenas Artur Granecki uznał jednak, iż sprawy panów Całki i Jędrasiaka nie są osobowe, lecz publiczne, co umożliwiło samorządowcom głosowanie pod nieobecność zainteresowanych.

Radni ostatecznie podjęli decyzję o wygaszeniu mandatów Włodzimierza Całki i Andrzeja Jędrasiaka. W obu głosowaniach stosunek głosów wynosił 19:1:0. Miejsce odwołanych radnych zajmą kolejni kandydaci z listy Naszego Miasta.
Dominika Zarzeczna | 01.03.2007 komentarz[19] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
2
Kalendarz
Kwiecień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.