Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Rozkłady jazdy.
Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
Na Bemowa.pl zaglądasz:
coraz rzadziej
z ciekawości
przypadkowo
kontrolnie
na wszelki wypadek
w ostateczności
bo lubisz
ale nie polecasz
i żałujesz
I zapominasz

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
Warszawa zdobna Wisłą.
KONKURS IRB 2009
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Radni zapłacą mandat?
Wybory samorządowe już dawno za nami, nowi radni pracują, jednak ulice Bemowa wciąż pełne są szpecących okolicę "pamiątek" z kampanii.


Ordynacja wyborcza określa wyraźnie: "Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia kampanii wyborczej pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów". Przepisy jednak to jedno, a rzeczywistość – drugie.

Jesienią ulice Bemowa stały się areną intensywnej kampanii plakatowej – uśmiechnięte podobizny kandydatów "przyozdabiały" masowo ściany budynków, latarnie, klatki schodowe, tablice informacyjne osiedli a także pojemniki PCK, klatki energetyczne i szafki telefoniczne. Plakaty większe lub mniejsze umieszczone w bardziej lub mniej estetyczny sposób zachęcać miały do oddania głosu na właściciela uroczego oblicza.

Wybory minęły, reklamy zadziałały lub nie, kandydaci powrócili do swoich spraw lub zajęli się sprawami dzielnicy. Po kampanii pozostały jednak dziesiątki, może setki zapomnianych, wypłowiałych afiszy – dziś zwykłych śmieci, których nikt nie pokwapił się uprzątnąć.

Cytując ponownie ordynację: "Wójt (burmistrz, prezydent miasta) postanawia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych przez obowiązanych do tego w terminie, o którym mowa w ust. 5. Koszty usunięcia ponoszą obowiązani".

Przewodniczący rady dzielnicy Bemowo, Grzegorz Popielarz z Platformy Obywatelskiej, wielokrotnie apelował podczas sesji o uprzątnięcie pozostawionych materiałów wyborczych, pod groźbą sankcji finansowych. "Zapominalscy" mieli zostać obciążeni mandatami w wysokości do 500zł.

Apel przewodniczącego nie wszyscy wzięli sobie do serca – spora część pamiątek z kampanii jak wisiała, tak wisi. Wiele wśród nich plakatów kandydatów PO – np. obecnego radnego Platformy Rafała Dorosińskiego (sporo, zwłaszcza na Jelonkach) lub (sporadycznie) radnej Anny Kasper. Plakaty pozostawiło również Nasze Miasto (np. okolice Hali Wola i kościoła na Brygadzistów), w mniejszym stężeniu: Lewica i Demokraci (Jelonki, Boernerowo) oraz PiS, gdzieniegdzie trafiają się także afisze mniejszych ugrupowań.

Wygląda na to, że żadne z reprezentowanych w radzie dzielnicy ugrupowań nie wywiązało się z ustawowego obowiązku. Spowodowane jest to zapewne dużą samodzielnością zatrudnionych w trakcie kampanii "rozlepiaczy", nie zwalnia jednak kandydatów/komitetów z obowiązku zadbania o porządek.

Komu przyjdzie ponieść konsekwencje zaniedbania i czy radni zapłacą mandaty? Na te pytania spodziewamy się odpowiedzi już wkrótce, podczas kolejnej sesji rady Bemowa.

Poniższe zdjęcia ukazują jedynie część pozostawionych materiałów wyborczych. Wykonane zostały w różnych punktach Bemowa (głównie Jelonki i Górce) pomiędzy 2 a 6 stycznia 2007.
Bemowo-plakat-01 Bemowo-plakat-02 Bemowo-plakat-03
Bemowo-plakat-04 Bemowo-plakat-05 Bemowo-plakat-06
Bemowo-plakat-07 Bemowo-plakat-08 Bemowo-plakat-09
Bemowo-plakat-16 Bemowo-plakat-13 Bemowo-plakat-14
Bemowo-plakat-15 Bemowo-plakat-17 Bemowo-plakat-18
Artur Grzeszczyk | 09.01.2007 komentarz[3] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
1
Kalendarz
Kwiecień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.