Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Rozkłady jazdy.
Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
Na Bemowa.pl zaglądasz:
coraz rzadziej
z ciekawości
przypadkowo
kontrolnie
na wszelki wypadek
w ostateczności
bo lubisz
ale nie polecasz
i żałujesz
I zapominasz

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
Warszawa zdobna Wisłą.
KONKURS IRB 2009
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Kultura, internet i media obywatelskie
Zdaniem uczestników konferencji "Kultura 2.0. Media - sztuka - dziedzictwo. Cyfrowy wymiar przyszłości" media obywatelskie stanowią przyszłość cyfrowej informacji.


W zakończonej wczoraj w Warszawie konferencji wzięli udział socjologowie, twórcy kultury, reprezentanci internetowych potentatów i przedstawiciele ministerstwa kultury. Nie zabrakło również dziennikarzy, członków internetowych społeczności oraz zainteresowanych tematem pasjonatów.

"Epoka tradycyjnego modelu mediów kończy się. Dziś każdy człowiek mający dostęp do techniki jest w pewnym sensie dziennikarzem" – zauważył socjolog Alexander Bard, twórca teorii "netokracji" jako nowego systemu społecznego, wyrastającego z rewolucji medialnej. "To kim jesteśmy w społeczeństwie określa dziś nie nasze pochodzenie, nie majątek, ale to z kim się komunikujemy" – stwierdził Bard. Dzięki szybkiemu rozwojowi technicznemu i możliwościom utrzymywania praktycznie nieograniczonego kontaktu z innymi, zwykły obywatel z szarej jednostki staje się obecnie uczestnikiem znaczącej siły społecznej.

Przedstawiciele mediów elektronicznych (TVP, Onet, Google) zgodzili się, że w perspektywie najbliższych 10 lat tradycyjna formuła mediów może zniknąć. Model informacyjny "nadawca – treść – odbiorca" już dziś zastępuje model centryczny, w którym odbiorca nie jest jedynie "konsumentem" komunikatu ale może na niego zareagować – np. dodając własny komentarz w serwisie informacyjnym lub poruszając temat na forum internetowym. W ten sposób odbiorca staje się niezależnym od autora współtwórcą komunikatu, który istniejąc w przestrzeni cyfrowej nie ginie po publikacji, lecz ewoluuje.

Prelegenci i dyskutanci wskazali niezwykle istotną dla dokonujących się zmian rolę mediów obywatelskich. To właśnie społeczności internautów doprowadziły do ograniczenia monopolu na informację, który do niedawna należał niemal wyłącznie do mediów rządowych i koncernów prasowych. W tej chwili, dzięki niemal powszechnemu dostępowi do internetu, każdy kto zechce może opublikować dowolną informację – notatkę, relację, zdjęcie a nawet film. Media niezależne, oparte wyłącznie o dobrowolne zaangażowanie użytkowników, stają się w ten sposób realną alternatywą dla mediów komercyjnych. Społeczności realne i wirtualne mogą swobodnie przenikać się w cyfrowej przestrzeni.

Profesor Henry Jenkins z Massachusetts Institute of Technology przedstawił prezentację dotyczącą wpływu społeczności internetowych na realną kulturę i politykę. Podawał przykłady społecznych akcji protestacyjnych organizowanych nawet w realiach popularnych gier on-line, oraz coraz częstszego i skutecznego przenikania kampanii politycznych i edukacyjnych do rzeczywistości wirtualnej, jako medium otwartego i przyjaznego społecznym i obywatelskim inicjatywom.
 
Artur IRB | 08.12.2006 komentarz[0] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
1
Kalendarz
Czerwiec
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.