Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Rozkłady jazdy.
Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
Gdy Trzaskowski wygrał z Jakim.
poczułam/em ulgę.
popłakałam/em się z rozpaczy jak bóbr.
pokochałam/em to miasto.
nie pękłam/em, robię swoje.
już nic więcej nie musi.
tęczą wesprze sekshibicjonizm.
błyśnie inwestycyjnym rozmachem.
korupcja w ratuszu zmaleje.
cofnie decyzje komisji Jakiego.
wejdzie w buty Gronkiewicz-Waltz.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
Warszawa zdobna Wisłą.
KONKURS IRB 2009
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Relacja z XI/06 sesji Rady Dzielnicy Bemowo
Przedostatnia sesja Rady tej kadencji przebiegała w wyjątkowo nerwowej atmosferze. Jak bumerang powrócił problem zmiany nazwy ulicy Brygadzistów, który jak zwykle wzbudził żywe kontrowersje wśród radnych.


Atmosfera zbliżających się wyborów spowodowała, że nawet pozornie mało kontrowersyjne punkty stały się podstawą wzajemnych ataków i personalnych oskarżeń. Emocje wzbudził już na samym początku punkt dotyczący opinii w sprawie załącznika dzielnicowego do uchwały budżetowej.

- W rezultacie decyzji władz miejskich nie otrzymaliśmy na 2007r budżetu rozwoju. To co nam zaproponowano, to nie jest nawet budżet stagnacji bo nie uwzględniono inflacji. To jest budżet zapaści! – grzmiał z mównicy radny Makarczuk, przewodniczący Komisji Finansów. Propozycja władz stołecznych jest aż o 8,5mln zł. niższa od oczekiwań bemowskich samorządowców. W nowym załączniku budżetowym zabrakło środków na takie inwestycje jak budowa parkingu przy ul. Oławskiej i budowa mieszkań chronionych terapeutycznych. Propozycja władz miejskich nie obejmuje także zwiększenia środków na budowę ulic na osiedlach Jelonki i Bemowo-Lotnisko oraz na zakupy inwestycyjne w szkołach i placówkach terapeutycznych.

Radny Mariusz Biadun zaproponował, aby wykreślić z projektu budżetowego inwestycję sportowo-rekreacyjną na obszarze Fortu Bema. – Nie możemy zagwarantować wykonania tego zadania, ponieważ miasto nie traktuje nas poważnie – argumentował Biadun. Propozycja radnego spotkała się ze sprzeciwem ze strony burmistrza Całki. – Inwestycja w Forcie Bema jest realizowana już od kilku lat, częściowo ze środków unijnych. Zapewniam państwa, że w projekcie tym nie ma miejsca na budownictwo mieszkaniowe. Na wniosek klubu SLD nad wnioskiem radnego Biaduna przeprowadzono głosowanie imienne. Za wnioskiem opowiedziało się 7 przedstawicieli klubów PO, PiS oraz Samorządowego Klubu Radnych. 12 radnych było przeciw.

- Warto zwrócić uwagę na fakt, że w programach inwestycyjnych zawsze najbardziej poszkodowane są Jelonki – zauważył radny Tyszkiewicz. – Teraz kolejna duża suma pieniędzy wędruje do okręgu wyborczego burmistrza Całki, natomiast Jelonki znowu są pozostawione samym sobie. Odpierając te zarzuty burmistrz przypominał o długoterminowej inwestycji Park Górczewska, której realizacja zatrzymała się jednak na etapie przetargu.

Ostatecznie radni uchwalili negatywną opinię większości zaproponowanych przez władze miejskie rozwiązań finansowych.

Przewodniczący Rady Lech Krupiński nie zrezygnował z walki o zmianę nazwy ul. Brygadzistów na ks. Jana Zieji. Tym razem zaproponował... uchylenie uchylenia uchwały w sprawie opinii dotyczącej zmiany nazwy. To kuriozalne określenie oznaczałoby w praktyce zgodę Rady na zmianę nazwy. Przeciwko temu projektowi opowiadali się coraz bardziej poirytowani mieszkańcy ulicy Brygadzistów. W sukurs przewodniczącemu Krupińskiemu przyszedł natomiast ksiądz dziekan Stefan Zembrzuski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św.

- Zaproponowałem powtórne przedyskutowanie tego punktu, ponieważ poprzednią uchwałę podjęto z naruszeniem prawa. Mieszkańcy ulicy Brygadzistów nie zostali poinformowani o terminie sesji. Poza tym chciałbym wysłuchać także argumentów zwolenników zmiany nazwy – tłumaczył Krupiński. – Gdyby nie pośpiech radnej Głowackiej, mogło dojść do spotkania na neutralnym gruncie. Ta sprawa nie jest taka czarno-biała. – dodał tajemniczo przewodniczący. Pośpiech radnej był jednak spowodowany inicjatywą samych mieszkańców, którzy poprosili ją o szybką pomoc w tej sprawie.

Radny Mariusz Biadun stwierdził, że zasadniczo popiera zmianę i chciałby usłyszeć argumenty mieszkańców za zachowaniem nazwy „Brygadzistów”. – To żenujące, żeby pytać mieszkańców, co im się podoba w nazwie ich ulicy. Nazwa była już zanim oni tam zamieszkali – ripostowała radna Głowacka. Najlepszy argument za zachowaniem nazwy przedstawił jednak jeden z mieszkańców, przedstawiając listę kilkunastu ważnych dokumentów do wymiany w przypadku zmiany nazwy ulicy. Wymianie podlegałyby np.: dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, ubezpieczenia (dom, życie, samochód), dokumenty pojazdu, wpis w księdze wieczystej. Zmianę należałoby też zgłosić w takich instytucjach jak ZUS, Urząd Skarbowy, banki, miejsce zatrudnienia...

Mieszkańcy wyrazili też swoje oburzenie z powodu artykułów zamieszczonych w Gazecie Woli i Bemowa przez ks. Zembrzuskiego i Lecha Krupińskiego. – Zrobiono z nas ludzi zakochanych w socjalizmie! To nas obraża, bo to my budowaliśmy kościół w naszej parafii. Kolega radny jest za młody żeby nas spowiadać – odniósł się do słów radnego Biaduna mieszkaniec. Reakcja radnego była skandaliczna: - Ja teraz zrobię wszystko, żeby doprowadzić do zmiany nazwy tej ulicy. Pan mnie zmotywował! – odgrażał się Biadun.

- Szkoda, że ktoś podważa autentyczność podpisów. Ta sprawa na pewno obroni się sama – w ten sposób ks. Zembrzuski odniósł się do prawdopodobnego fałszerstwa list z podpisami.

Na koniec radni jednomyślnie postanowili „zresetować” wszystkie dotychczasowe uchwały w tej sprawie i powrócić do punktu wyjścia. – Wniosek: przez 4 lata Rada nie podjęła żadnej uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy – podsumował przewodniczący.

Dopełnieniem festiwalu politycznych oskarżeń i osobistych zniewag była mało elegancka wymiana zdań między członkami Komisji Rewizyjnej Jerzym Gralakiem i Krzysztofem Tyszkiewiczem. Kłótnia zakończyła się z jednej strony oskarżeniem o fałszerstwo dokumentu, z drugiej zaś zapowiedzią złożenia wniosku do prokuratury.

Ostatnia sesja Rady tej kadencji zaplanowana jest na 9 listopada 2006r. o godzinie 17.00. Będzie to zebranie uroczyste, podsumowujące czteroletnią działalność bemowskich samorządowców. Z pewnością dla niektórych będzie to wesołe „zakończenie roku” przed spotkaniem w następnej kadencji, dla innych zaś prawdziwa „ostatnia wieczerza”...

Dominika Zarzeczna, Artur Grzeszczyk | 18.10.2006 komentarz[1] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
1
Kalendarz
Marzec
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.