Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
W jakich obszarach zasoby ekologiczne Bemowa kurczą się
leśnych.
parkowych.
zieleńcach.
kampinoskiego napowietrzania.
wodach oligoceńskich, artezyjskich.
smog świetlny, łuna miejska.
smog akustyczny, hałaśliwość.
smog fekaliczny i zapachowy, odzwierzęcy.
porządku miejskiego - chodniki, trawniki, jezdnie.
roślinności indywidualnej - balkonowej, osiedlowej.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Warszawa manifestacjami stoi
PiS za rządem, LPR przeciw Balcerowiczowi, PO walcząca z Kaczogrodem, a anarchiści przeciwko wszystkim – oto skrót wydarzeń najgorętszej soboty warszawskiej jesieni.
Obyło się bez ofiar.


Według Policji we wszystkich demonstracjach, jakie miały dziś miejsce w stolicy, wzięło udział około 21tys osób. Która manifestacja była najliczniejsza, nie wiadomo - zdaniem każdego z organizatorów “nasza”. Oficjalnie najwięcej osób wzięło udział w demonstracji Platformy Obywatelskiej, nieco mniej w wiecu PiS, a czołówkę zamykał “Marsz Białej Róży” LPR. Wszystkie manifestacje połączyło jedno wspólne hasło - “Tu jest Polska!”

Najwcześniej przygotowania do wymarszu rozpoczęli sympatycy LPR, Młodzieży Wszechpolskiej oraz wielu mniejszych ugrupowań patriotycznych. Pod Sejmem nie brakło również dobrze zbudowanych i gładko ogolonych młodzieńców z Ruchu Narodowo-Radykalnego, którzy jednak nie zachowywali się tym razem zbyt radykalnie. Oczekiwanie na przybycie kierownictwa LPR urozmaicały przedwojenne szlagiery kapel podwórkowych oraz pieśni patriotyczne.

- W ostatnich tygodniach odwiedziliśmy wszystkie powiaty głosząc potrzebę jedności. - przypominał kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia LPR, Wojciech Wierzejski. - Jesteśmy za uprzywilejowaną pozycją rodziny, a w niej za uprzywilejowaną pozycją kobiety – deklarował Wierzejski.

Owacyjnie przywitany przez zgromadzonych Roman Giertych zapowiedział większą wyrazistość programową Ligi. - LPR nie jest już młodszą siostrą PiS. Chcemy współpracy z PiS i panem Prezydentem, ale na kierunek zmian w kraju chcemy mieć wpływ. Musimy obronić większość parlamentarną, aby za 3 miesiące wybrać nowego szefa NBP. Balcerowicz musi odejść! - zawyrokował wicepremier. Tu jest Polska, a nie jakaś Unia Europejska...! - podsumował przed samym wymarszem Giertych.

Przemarsz pod siedzibę NBP odbył się bez incydentów. Sprawnie działająca ochrona manifestacji szybko usuwała z pochodu osoby wznoszące prowokacyjne lub antysemickie hasła. “Zgoda buduje” - podkreślali organizatorzy. Przechodnie stojący w korku komentowali przemarsz: - Ot, grupa wariatów się zebrała... - Co pan, oni o Polskę walczą...!

Okolice Placu Piłsudskiego na długo przed planowanym na godzinę 12tą rozpoczęciem manifestacji PO wypełniły się tłumem przeciwników rządu braci Kaczyńskich. - Tak wyglądaja właśnie wykształciuchy i łże-elity – opisywał zebranych jeden z organizatorów. Manifestanci glośno demonstrowali swoją sympatię wobec mediów, które “niedawno dowiedziały się, że są częścią układu, a wręcz stoją po stronie ZOMO”, wznosząc hasło “Wolne media!”.

Na wszelkie sposoby wyszydzano najbardziej znany symbol IV RP – na trasie przemarszu roiło się od transparentów z przekreślonymi kaczkami, hasłami “Zakaz kwakania” i “Precz z Kaczyzmem”. Pojawił sie nawet “pies myśliwski” dumnie prezntujący dwie upolowane (na szczęście gumowe) kaczki.

“Sorry Kaczory – jutro wybory”- skandowali z uśmiechem zwolennicy PO. Pełen entuzjazmu Donald Tusk zapewniał o bliskim końcu IV RP i zapowiadał miażdzącą przeadę Platformy w przypadku przyśpieszonych wyborów.

“Wolna Polska - solidarna” parafrazazowali chasło PiS młodzi liberałowie. Nie zabrakło najpopularniejszej w sobotę deklaracji - “Tu jest Polska”.

Wśród licznie zgromadzonych na demonstracji Platformy młodych ludzi wielką popularnością cieszyły się anty-PiSowskie gadżety: np. plakietki, opaski i koszulki z hasłem “spieprzaj dziadu”. Manifestacja protestu, choć pokojowa, skoncentrowana była jednak na krytyce i nie przedstawiła konkretnej alternatywy dla rządów PiS.

Na Placu Zamkowym, nieopodal sceny ustawionej przez PO demonstrowała grupka młodzieży socjalistycznej pod intrygujacym hasłem “Nie ma demokracji bez socjalizmu”.

Atmosfera podczas wiecu PiS pod Pałacem Kultury przypominała rodzinny festyn. Przemówienia działaczy Prawa i Sprawiedliwości przeplatane były występami orkiestry górniczej oraz jednego z bardów Solidarności, Tolka Jabłońskiego.

Prowadzący wiec Michał Kamiński nie omieszkał skrytykować “pewnej telewizji, która z pewnością zaniży w informacjach liczbę uczestników naszego spotkania”. Pokazywanego właśnie w TVN Jana Rokitę z PO Kamiński określił mianem “podskakującego, wściekłego pokemona”. - Panie Janku, życzę dużo zdrowia na długie lata w opozycji – zażartował.

- Było mi bardzo przykro gdy widziałem na manifestacji Platformy Obywatelskiej wielu byłych działaczy Solidarności – żalił się były poseł Mieczysław Gil. Liczni przedstawiciele Solidarności pojawili się również na wiecu PiS, co świadczy o głębokim rozłamie w dawnym związku.

Podczas wiecu PiS zaakcentowali swoją obecność również działacze Młodzieży Wszechpolskiej i Unii Polityki Realnej. Nie zabrakło także przedstawicieli PiS z Bemowa.

Premier Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu odmieniał przez wszystkie przypadki słowo “wspólnota”. - Praca, mieszkanie, opieka zdrowotna, edukacja, bezpieczeństwo – to rzeczy, których mamy prawo domagać się od państwa. Państwo powinno służyć wspólnocie – mówił premier. Szef rządu wspomniał także o “niedawnych przykrych wydarzeniach”, które dotknęły PiS. - Doszło do tego, ponieważ chcemy bronić rządu większościowego. Nie boimy się prawdy. - tłumaczył Kaczyński.

Od politycznych aluzji nie był wolny koncert zespołu Lombard, którym zakończył się wiec PiS. Jeden z bardziej znanych utworów zespołu pt. “Droga pani z telewizji” dedykowany został dziennikarzom “pewnych mediów”.

Swoistą syntezą wszystkich manifestacji była pikieta anarchistów “przeciwko wszystkiemu”. W dniu, w którym manifestowali zwolennicy wszystkich ważniejszych sił politycznych nie zabrakło też manifestacji przeciw manifestacjom. Utworzyli ją kierowcy i pasażerowie pojazdów, którzy musieli spędzić długie godziny w korkach w centrum miasta...
Dominika Zarzeczna, Artur Grzeszczyk | 07.10.2006 komentarz[2] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
2
Kalendarz
Styczeń
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.