Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
W jakich obszarach zasoby ekologiczne Bemowa kurczą się
leśnych.
parkowych.
zieleńcach.
kampinoskiego napowietrzania.
wodach oligoceńskich, artezyjskich.
smog świetlny, łuna miejska.
smog akustyczny, hałaśliwość.
smog fekaliczny i zapachowy, odzwierzęcy.
porządku miejskiego - chodniki, trawniki, jezdnie.
roślinności indywidualnej - balkonowej, osiedlowej.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Osiedle przy forcie
Firma MakDom rozpoczęła budowę osiedla Fort Chrzanów. Niestety, inwestor w dalszym ciągu zwleka z uporządkowaniem i zagospodarowaniem zabytkowego fortu.


MakDom obiecuje oddanie do użytku pierwszych mieszkań już pod koniec 2007r. W ofercie reklamowej deweloper kusi przyszłych nabywców korzystną lokalizacją osiedla w miejscu zacisznym, a jednocześnie posiadającym dobry dostęp do komunikacji miejskiej. Na stronie internetowej firmy MakDom czytamy: “Zespół mieszkaniowy Fort Chrzanów to ogrodzony i strzeżony kompleks pięciu budynków w niskiej, kameralnej, otoczonej zielenią zabudowie. W każdym z budynków znajdują się mieszkania od 36 do 116m2.” Inwestor reklamuje także centrum kulturalno-rekreacyjne, które ma powstać obok budynków mieszkalnych. Na razie osiedle istnieje jedynie wirtualnie w postaci planu. Obok przebiega plan drugiej linii metra oraz plan trasy ekspresowej S8.

Firma MakDom miała rozpocząć inwestycję na terenie fortu Chrzanów już w 2001 roku. Wówczas plany właściciela pokrzyżowały problemy z odprowadzeniem ścieków z działki – nie było kolektora, do którego można byłoby się podłączyć. W marcu br firma uzyskała pozwolenie na budowę pierwszych 217 mieszkań. Jednak większość lokali została zarezerwowana na długo przedtem.

Osiedle jest tylko jednym z elementów ambitnego projektu opracowanego dla inwestora przez firmę Szaroszyk&Rycerski Architekci. Projekt zakłada również odrestaurowanie zabytkowego, XIX-wiecznego fortu, na obrzeżach którego ma powstać osiedle. Część zabudowań fortecznych miałaby zostać wyburzona i zastąpiona nowoczesną architekturą o podobnym kształcie. Druga część miałaby zostać zaadaptowana do potrzeb centrum kulturalno-rozrywkowego. Inwestor planuje także wybudowanie nowoczesnego hotelu z podziemnymi parkingami.

MakDom zobowiązał się w umowie z władzami gminy Bemowo z 2000r, że zabezpieczy obszar fortu i odrestauruje zabudowania, jednak przez pięć lat swojego gospodarowania nawet nie ogrodził działki. Klapą zakończyły się plany oddania fortu w opiekę Fundacji Historii i Sztuce. Obecnie na teren fortu może wejść każdy. Kręcą się tam podejrzane osoby, w zabudowaniach odbywają się libacje alkoholowe. Dewastacja zabytkowych obiektów postępuje.

Koncepcja zabudowy fortu budzi sprzeciw Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.-Mam nadzieję, że inwestor nigdy tego projektu nie zrealizuje – mówił jeszcze w lipcu Stefan Fuglewicz, prezes warszawskiego oddziału TPF. - Forty Twierdzy Warszawa należy traktować jako naturalną rezerwę zieleni i miejsc rekreacyjnych dla mieszkańców. Zagospodarowanie Fortu Chrzanów powinno pójść w tym kierunku, którego przykładem jest Fort Bema. Obecny projekt zakłada zniszczenie zabytkowych okopów z czasów I wojny światowej. Dodatkowo pomija zagospodarowanie zabytkowej lodowni, znajdującej się na zapleczu fortu.

Inwestor najwyraźniej spieszy się z budową osiedla, aby oddać do użytku mieszkania w obiecanym terminie, a zagospodarowanie fortu znowu odkłada na bliżej nieokreśloną przyszłość.


Dominika Zarzeczna | 13.09.2006 komentarz[5] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
2
Kalendarz
Wrzesień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.