Bemowscy radni uchwalili wspólną opinię w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy.
Wszystkie komisje Rady opowiedziały się przeciwko studium w takim kształcie, w jakim zostało ono zaproponowane. 15 radnych głosowało za opinią negatywną, 0 było przeciw, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. Stanowisko Rady Dzielnicy Bemowo zostanie włączone do uwag, które można zgłaszać do studium do dnia 18 maja 2006 (dziś) – stąd inny od zwyczajowego termin wczorajszej sesji.
Największą dezaprobatę radnych wywołało uwzględnienie w studium sieci dróg ekspresowych na terenie Bemowa (S7, S8, Nowo-Lazurowa). Ponadto na Bemowie planuje się wybudowanie trzech dużych parkingów postojowych (dwa z nich mieściłyby się przy ul. Połczyńskiej). Naszej dzielnicy brakuje planu miejscowego, z prawdziwego zdarzenia – takiego, który precyzowałby np. parametry zabudowy na danym terenie. Wiceprzewodniczący Rady Mariusz Biadun przypomniał, że w studium nie uwzględniono samorządowego projektu zagospodarowania terenu zielonego – chodzi o Glinianki Sznajdera. Studium zezwala również na zabudowę bemowskich fortów poza jednym – fortem Bema. Wiceprzewodniczący zaapelował do radnych o jak najszybsze, indywidualne składanie uwag.
Opinia Rady, jakakolwiek by ona była, jest tylko opinią i decydenci mogą, choć nie muszą brać jej pod uwagę. :-(
Z powodu nieprzygotowania projektu uchwały w sprawie programu rewitalizacji obszarów miejskich i powojskowych punkt obrad dotyczący rewitalizacji został zawieszony do następnej sesji 8 czerwca2006.
Bemowscy radni rekomendują do Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy następujące osoby i instytucje:
„Zespół Folklorystyczny Lazurki”,
radnego Adama Kucia,
pana Michała Białeckiego – założyciela chóru „Sonante”
Według naszych radnych najbardziej odpowiednimi osobami do wyróżnienia „Zasłużony dla Warszawy” są: komendant bemowskiej Straży Miejskiej oraz pani komendant lokalnego komisariatu Policji.
Rzecznik prasowy ratusza pan Rafał Lasota w ramach punktu „Promocja samorządu terytorialnego” przypomniał radnym o możliwości, a nawet konieczności brania udziału w dyskusjach na forum samorządowym. Okazało się, że nasi samorządowcy bardzo rzadko przekazują jakiekolwiek materiały do publikacji w lokalnej i stołecznej prasie, a także w informatorze BIS.
Odpowiedź przewodniczącego Rady Lecha Krupińskiego była następująca: „My, radni, bierzemy udział w różnych zebraniach, udzielamy się na forach – to jest promocja samorządu na co dzień.”
Zważywszy na to, że frekwencja przedstawicieli samorządu w ostatnich debatach publicznych i konsultacjach była bliska zeru, można powiedzieć, że poczucie humoru pana Krupińskiego nie opuszcza… ;-)
Nie była to jednak najbardziej wykrętna odpowiedź tej sesji: Burmistrz Całka, zapytany, kto wydał pozwolenia na budowę wszystkich bemowskich supermarketów, odpowiedział, że Burmistrz Gminy Bemowo (lata 1995-2002). Kiedy zaś przewodniczący Krupiński spytał o imię i nazwisko tej osoby, burmistrz poprosił o…formalne uszczegółowienie pytania :-)
Atmosfera na sali obrad bemowskiego ratusza z sesji na sesję staje się coraz gorętsza – to znak, że zbliżają się wybory samorządowe. Radni nie szczędzą sobie krytyki i złośliwości.
Wkrótce w IRB – sylwetki, sympatie i antypatie oraz „soczyste” wypowiedzi naszych samorządowców. |