Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
Powstanie Warszawskie to
szczytna walka o wolność
dziejowa konieczność
cena niepodległości.
rycerska epopeja narodowa
ratowanie cywilizacji zachodu.
tragedia antyczna XX wieku.
bezprecedensowa odwaga i racja
wyzwanie rzucone tyranii.
wyższa niż życie racja
Polskie być, albo nie być.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Bez własności gruntu Ustawa to tylko papierowy byt.

Wczorajsze spotkanie około 60-ciu osób,  w domu parafialnym kościoła  Podwyższenia Krzyża Św. na Jelonkach, z posłem PiS panem Pawłem Poncyljuszem dotyczyło Ustawy o Spółdzielczości, którą Sejm przesłał do podpisania Prezydentowi.Już po napisaniu Ustawy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia br. rozstrzygnął na korzyść,  dla szeregowego członka, prawo do wglądu w dokumentacje finansową spółdzielni.

Tym samym zmienił się nieco pułap oczekiwań spółdzielców względem nadzoru finansowego nad zarządem i Radą Nadzorczą.

Podczas prac nad Ustawą pojawił się również poważny problem zróżnicowania oczekiwań spółdzielców sektora mieszkaniowego i rolnego odnośnie wagi pewnych zapisów i ich praktycznej wartości, zauważył pan poseł.

Dlatego też, zdaniem posła, należy z początkiem nowej kadencji Sejmu rozpocząć pracę nad kolejną  ustawą  wyodrębniającą spółdzielnie mieszkaniowe jako osobny podmiot legislacyjnych uregulowań w zagadnieniach spółdzielczych.

Po wystąpieniu posła, spółdzielcy Jelonek zakwestionowali niektóre planowane w następnej Ustawie rozwiązania, jak chociażby zamrożenie stosowania możliwości wykupywania mieszkania na własność bez udziału w cząstkowej własności działki pod to mieszkanie zajętej.

Obecnie wykupując mieszkanie na własność nie musimy dbać o to czyja jest pod nim działka. Poseł bronił swego punktu widzenia, iż taka forma własności w przypadku upadłości spółdzielni uderza we właścicieli mieszkań własnościowych .

Własność wyodrębniona, a więc z prawem hipotecznym do działki pod mieszkaniem chroni właścicieli, w takich okolicznościach, przed utratą mieszkania.

Dyskusja  jaka się chwilami wywiązywała była bardzo pomocna w zorientowaniu się jakie kierunki na przyszłość w spółdzielczości mieszkaniowej są istotne dla południowych bemowian, a jakie dla ewentualnych posłów najbliższej kadencji.

Obecny na spotkaniu po stronie publiki radny Bemowa pan Kuć wyeksponował absurdalny stan prawny działek, na których położona jest spółdzielnia Jelonki i winą za opieszałość w rozwiązaniu tego nonsensu  obciążył prezydenturę Lecha Kaczyńskiego.

Był to jedyny burzliwy moment spotkania gdzie emocje wzięły górę nad parlamentaryzmem. Ogólnie w odczuciu to piszącego poseł PiS-u wykazał się dobrą znajomością tematyki spółdzielczości mieszkaniowej i rzeczowością prezentowania  aktualnych prądów politycznych mających w przyszłości wpływ na jej kondycję.

Jeśli dobrze zrozumiałem, to moje poważne wątpliwości budziły jedynie: skłonność pana posła do rozłupywania spółdzielni na mikrowspólnoty,  jako sposób na radzenie sobie ze złym zarządzaniem, oraz bagatelizowanie opłat katastralnych, których nieuchronne wprowadzenie w Polsce uznał za przesądzone.

Maciej IRB | 20.06.2005 komentarz[0] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
2
Kalendarz
Sierpien
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.